Tanal: Çalışma Bakanlığı 31 Mart’ta onlarca kişiyi işten çıkaracak!

CHP’li Tanal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’nın, “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında SHM’lerin Desteklenmesi” Projesi kapsamında 3 yıldır istihdam edilen onlarca kişiye fesih bildirimi yaptığını bildirdi.

Tanal, Bakan Selçuk’a seslenerek, “Proje bitiyor bahanesiyle insanlar işlerinden olmasın.” dedi.

Fotoğraf: AA

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ile BM Nüfus Fonu ortaklığında yürütülen “Koruyucu ve Önleyici Hizmetler Kapsamında Sosyal Hizmet Merkezlerinin Desteklenmesi” Projesi kapsamında istihdam edilen personele işten çıkarma yazısı gönderildiğini duyurdu.

31 Mart’ta onlarca kişi işten çıkarılacak

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan Tanal, 31 Mart’ta onlarca sosyolog, psikolog, tercüman, çocuk eğiticisi, öğretmen, hizmet aracısı, vaka danışmanının hizmet sözleşmesinin feshedileceğini belirtti.

Aracı firma tarafından fesih bildiriminin çalışanlara tebliğ edildiğini bildiren Tanal, göreve son verme gerekçesinin ise “proje ve hizmet sunum faaliyetinin sona ermesi” olarak belirtildiğini ifade etti.  

Bakan Selçuk’a çağrı: Proje bitiyor bahanesiyle insanlar işinden olmasın

Pandemi dolayısıyla işten çıkarma yasağının 2 ay daha uzatıldığını hatırlatan Tanal, şunları ifade etti:

“İstihdamı korumak için tedbir almakla yetkili Bakanlık ise yüzlerce kişinin işini kaybetmesine yol açacak adım atıyor. Buradan Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’a sesleniyorum. Proje bitiyor bahanesiyle insanlar işlerinden olmasın. Pandemi şartları da göz önünde bulundurularak fesih kararından vazgeçilmelidir.”

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal

‘177 kişi 3 yıldır görevlerini sürdürüyor’

Tanal, söz konusu proje ile 19 il, 27 SHM’de istihdam edilen vaka danışmanı, psikolog, sosyolog, öğretmen, çocuk eğiticisi, tercüman ve hizmet aracılarından oluşan 177 kişinin yaklaşık 3 yıldır görevlerini sürdürdüğünü belirtti.

Proje kapsamında görevlendirilenlerin yaptığı hizmetlerden dolayı AÇSHM ile proje yöneticilerinden son derece olumlu geri dönüşler alındığına vurgu yapan Tanal, “Buna rağmen projenin 31 Mart 2021 tarihi itibariyle biteceği çalışanlara tebliğ edilmiştir. Bakanlık, yoğun emek harcayan 177 kişiye sahip çıkmalıdır.” dedi.

Yeni1Mecra