Tanal, ihbar mektubunu Aile Bakanlığı’na sordu

CHP’li Tanal, kendisine ulaşan ihbar mektubunu Meclis gündemine taşıdı. Tanal, mektupta yer alan iddialara Bakan Selçuk’un yanıt vermesini istedi.

HABER MERKEZİ – CHP’li Mahmut Tanal, kendisine gönderilen ihbar mektubunu soru önergesi olarak Meclis’e taşıdı. Tanal, mektupta yer alan Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nın, incelemesini yaptığı taciz ve istismar soruşturmalarını bekleterek zaman aşımına uğrattığı iddiasını sordu.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı ile ilgili kendisine gönderilen ihbar mektubunu Meclis’e soru önergesi olarak sundu. Tanal, Bakan Zehra Zümrüt Selçuk’un yanıtlaması talebiyle verdiği önergede, ihbar mektubundaki iddiaları aktardı.

‘Lüks VIP araç hizmete aykırı kiralandı’

Tanal, ihbar mektubunda yer alan iddiaları soru önergesine dönüştürdü. İhbar mektubunda, Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı, Başkanlık ve Ankara Grup Başkanlığı emrine kiralanması öngörülen hizmet aracının dört defa ihalesinin iptal edildiği öne sürüldü. Mektupta, son kiralamada, koltukları yatak olabilen, perdeli, masaj aletli, içi özel renkli ışıklandırmalı ve TV donanımlı VIP’in araç olarak kiralandığı iddia edildi. Özellikle Ankara Grup Başkanlığına tahsis edilen aracın, hizmete aykırı kiralandığı belirtilerek, denetim görevine gönderilmediği öne sürüldü. Mektupta, “Araç Bakanlık oto parkında tutulmakta, denetimler için Çalışma ve İş Kurumu Ankara İl Müdürlüğünden araç istenilerek kamu zararı katlanmaktadır.” denildi.

‘İstismar soruşturmaları zaman aşımı için bekletiliyor’

Mektupta, binlerce işçinin dilekçesi ve soruşturma evraklarının bekletildiği öne sürülerek, yapılan taciz ve istismar soruşturmalarının bekletilerek zaman aşımına uğratıldığı iddia edildi.

‘İşçiler işleri dışında çalıştırılıyor’

İhbar mektubunda, kadroya geçirilen taşeron işçilerine kadroya geçirildikleri işlerin dışında çay servisi ve benzeri gibi işler yaptırdığı öne sürüldü. Teftiş Başkanlığı’nın görevinin Bakanlığın ilgili mevzuata uygunluk denetimi olduğunun hatırlatıldığı ihbar mektubunda, mevzuatı bizzat Teftiş Başkanlığı’nın çiğnediği iddia edildi.

Tanal’ın, kendisine ulaşan ihbar mektubuyla ilgili verdiği soru önergesinde yanıtlanmasını istediği sorular şöyle;

  • Benzer şikayetler makamınıza da iletilmiş midir? Şayet iletilmişse bu konuda ne tür bir işlem yapılmıştır?
  • Şikayet, ihbar mektubunda dile getirilen iddialar hakkında soruşturma başlatmayı düşünüyor musunuz?
  • Rehberlik ve Teftiş Başkanlığı’nda koltukları yatak olabilen, perdeli, masaj aletli, içi özel renkli ışıklandırmalı ve TV donanımlı VIP araç kiralandığı iddiası doğru mudur? Bu aykırı araç kiralamadan haberiniz var mı? Şayet haberiniz var ise hangi yasal adımları attınız?
  • Müfettiş ve denetçilerin teftişe gönderilmeyerek çalışma hayatının denetimsiz bırakıldığı, binlerce işçinin dilekçesinin ve soruşturma evraklarının bekletildiği, incelemesi yapılan taciz ve istismar soruşturmalarının bekletilerek zaman aşımına uğratıldığı iddiası doğru mudur?
  • Kadroya geçirilen taşeron işçilerine kadroya geçirildikleri işlerin dışında çay servisi vb. işlerin yaptırıldığı iddiası doğru mudur?