Tanal: Şanlıurfa’da salgın bahanesiyle bilet fiyatları yükseltildi

CHP’li Tanal, salgın bahanesiyle kırsal ilçelerden Urfa il merkezine bilet fiyatlarının daha da yükseltildiğine vurgu yaptı.

Urfa’nın Türkiye’de ulaşımın en pahalı olduğu iller arasında yer aldığını belirten Tanal, “İlk seçimde AK Parti kadroları, Şanlıurfa’dan yolcu edilmelidir!” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal, AKP’li büyükşehir belediyesince yönetilen memleketi Urfa’nın, Türkiye’de ulaşımın en pahalı olduğu kentler arasında yer aldığını söyledi.

Koronavirüs salgını bahanesiyle kırsal ilçelerden Urfa il merkezine bilet fiyatlarının daha da yükseltildiğine vurgu yapan Tanal, “Akçakale, Şanlıurfa merkeze sadece 40 kilometre uzaklıkta. Otobüs tek binişlik bilet fiyatı, pandemi gerekçesiyle 15 liraya çıkarıldı. Hatta 20 TL yapılmıştı, vatandaşın tepkisi üzerine 15 TL’ye çekildi.” dedi.

‘Mesafeli yolculuk da söz konusu değil’

Pandemi tedbirleri kapsamında mesafeli yolculuğun da söz konusu olmadığına işaret eden Tanal, “Vatandaşlar bize şikayette bulunuyor. Aracın kapasitesinin üzerinde yolcu alındığını, balık istifi gibi yolculuk yaptıklarını anlatıyorlar.” şeklinde konuştu.

CHP’li belediyelerin yönettiği büyükşehirlerde ulaşım ücretlerinin gayet makul seviyelerde olduğunu belirten Tanal, şu örnekleri verdi:

“Örneğin 56 kilometre uzaklıktaki Kahramankazan’dan Ankara merkeze yolculuk yapmanın maliyeti 5.25 lira. Ankara merkeze 43 kilometre uzaklıkta bulunan Elmadağ için bilet fiyatı ise 4.75 lira. Yine 41 kilometre mesafedeki Çubuk, 4.50 TL. 60 kilometre ötedeki Ayaş, 7.25 lira. Ankara merkeze tam 102 kilometre uzakta olan Kesikköprü beldesinde de 15.50 lirayla yolculuk yapılabiliyor. Kesikköprü, mesafe olarak Şanlıurfa Akçakale’nin 2 katından fazladır.”

‘38 kilometre uzaklıktaki Harran’dan bir yolcu ücreti 15 lira’

Urfa’nın diğer çevre ilçelerinin de Akçakale’den bir farkının olmadığını dile getiren Tanal, şunları ifade etti:

“Şanlıurfa il merkezine 38 kilometre ötedeki Harran’da da yolcu başı tek biniş 15 lira alınıyor. 120 kilometre ötedeki Halfeti’de 40 lira, 95 kilometre mesafedeki Siverek ile 92 kilometre mesafedeki Viranşehir’de bilet fiyatı 25 lira, 142 kilometrelik Ceylanpınar’da 30 lira, 80 kilometre mesafedeki Birecik’te 15 lira, 40 kilometrelik uzaklıktaki Bozova’da 10 lira, 50 kilometrelik Hilvan’da 10 lira, 43 kilometre mesafedeki Suruç’ta 10 lira bilet ücreti kesiliyor. ‘Her şey çok güzel olacak’ dediğimiz İstanbul’umuzda ise normal tam bilet ücreti 3.5 TL, sosyal kart 2.5 TL, öğrenci 1.70 TL’dir. Uzak mesafe ücreti konusunda örnek verirsek; 95 kilometrelik mesafeden bahsettiğiniz Silivri Cezaevi-Otogar arasında yolcudan 12.15 lira alınıyor. Bu mesafe için sosyal kart sahiplerinden 9.20, öğrenciden 6.90 lira bilet bedeli alınıyor. 70 kilometreden fazla mesafeye sahip Şile-Harem arasında yolcudan 14.50 lira alınıyor. Sosyal kart sahiplerinden ve öğrencilerden daha da düşük ücret alınıyor.”

‘Şanlıurfa AK Parti’den kurtulmadıkça gelişemez’

AKP’li belediyelerin oylarını “garanti” gördüğü için Urfa’yı her türlü hizmetten mahrum bıraktığını belirten Tanal, “Şanlıurfa neden bir İstanbul, Ankara, İzmir olmasın? Şanlıurfa, Ak Parti’den kurtulmadıkça gelişemez. Çünkü Ak Partililerin kafasında şöyle bir düşünce var: ‘Nasıl olsa biz hizmet yapsak da yapmasak da Şanlıurfa halkı bize oy veriyor. Bu anlayıştan dolayı Ak Parti’li belediye yöneticileri, kendilerini makamlara getiren Şanlıurfalıları hizmetten yoksun bırakıyor.” dedi.

CHP’nin gelişiyle birlikte Urfa’da her şeyin çok güzel olacağını savunan Tanal, “İlk seçimde AK Parti kadroları, Şanlıurfa’dan yolcu edilmelidir!” ifadelerini kullandı.

Yeni1Mecra