Tanrıkulu: Kripto para ile ilgili hiçbir önlem alınmadı

CHP’li Sezgin Tanrıkulu, “Bu soruları bundan tam 3 yıl önce sormuşuz ve herhangi bir önlem alınmadı. Sonuçta 391 bin yurttaşımız dolandırıldı” dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Thodex isimli yerel para borsasının CEO’su Faruk Fatih Özer’in, 2 milyar dolar parayı alarak kaçmasına ilişkin açıklama yaptı.

Tanrıkulu, 2018 yılında Meclis Başkanlığı’na kripto para ile ilgili işlemlerin Türkiye’de denetimsiz ve güvencesiz bir şekilde yapıldığına dair soru önergesi verdiğini belirterek, “Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılık vakası ile karşı karşıyayız. 391 bin kişinin dolandırıldığı ifade ediliyor. Bununla ilgili olarak 5 Ocak 2018 tarihinde dönemin Başbakanına soru sormuşuz, 7 adet soru var. Bu soruları bundan tam 3 yıl önce 5 Ocak 2018 tarihinde sormuşuz ve sonuçta bir düzenleme yapılmadı, herhangi bir önlem alınmadı ve Türkiye’de 391 bin yurttaşımız dolandırıldı ve dolandırıcılığın çapı az önce ifade ettim 2 milyar dolar” dedi.

‘Tedbirler yok’

Tanrıkulu, devamla şunları söyledi: “ Evet bu sorumuza süresinden sonra bir cevap verilmiş, o cevaba ilişkin olarak da Başbakan Yardımcısı o cevabı vermiş. Şunu söylüyor Başbakan Yardımcısı verdiği cevapta: Merkez Bankasının cevabını iliştirmiş ve Meclis Başkanlığı vasıtasıyla tarafımıza göndermiş. Şunu söylüyor: Değerlendirmeler sonrasında kripto paralarla işlem yapan kişilerin herhangi bir zarara uğramamaları için dikkatli olmaları gerektiği vurgulanarak kripto paralar ile ilgili işlem yaptıklarında olumsuzluklarla karşılaşabileceklerinin farkında olmaları gerektiği belirtilmiştir. Yani sadece ve sadece öneri var yurttaşlarımıza. Yani Hükümetin, Devletin alması gereken hiçbir tedbirle ilgili bir şey yok. Eğer bununla ilgili işlem yapıyorsanız dikkatli olun diyor. Kim diyor? Bu Hükümet diyor. Ve 3 yıl sonra Cumhuriyet tarihinin en büyük dolandırıcılığına bir zemin hazırlandı. Ta o zaman ifade ettik. Bununla ilgili mutlaka düzenleme yapılması lazım. Herkesin başıboş bir biçimde bu şekilde şirket kurarak elektronik ortamda insanların beklentilerini sömürmemesi lazım demiştik. 3 yıl sonra bütün öngörülerimiz maalesef doğru çıktı.”

Tanrıkulu, “Hükümetiniz kripto para dolandırıcılığını engellemek veya yatırımlar sebebiyle doğabilecek mağduriyetler için herhangi bir yasal düzenleme çalışması yapmakta mıdır?”, “Ülkemizde kripto para edinilebilen şirket veya web sitelerinin denetimi nasıl gerçekleştirilmektedir?” sorularını yöneltmişti.

MA / ANKARA