Tanrıkulu: Mayıs’ta 255 kişinin yaşam hakkı ihlal edildi

CHP Milletvekili Tanrıkulu’nun mayıs ayında 255 yaşam hakkının ihlal edildiğini 306 işkence olayının yaşandığını belirtti.

Fotoğraf: MA

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, “Mayıs 2021 Hak İhlalleri Raporu” nu açıkladı. Rapora göre; Mayıs ayında 255 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Bu kapsamda “Yargısız infaz, rastgele ateş açma, dur ihtarı” başlığında 1, cezaevinde ölüm 5, kadın cinayeti 17, iş cinayeti başlığında ise 232 yaşam hakkı ihlali yaşandı.

306 işkence olayı gerçekleşti

İşkence olayları kapsamında toplamda 306 hak ihlali yaşandığının belirtildiği raporda, “işkence” başlığı altında 219 hak ihlali yaşanırken, “cezaevlerinde işkence ve kötü muamele” kapsamında ise 87 ihlal yaşandı.

İfade özgürlüğü kapsamında 43 ihlal

Düşünceyi ifade özgürlüğü kapsamında 43 ihlal yaşandı. Bu kapsamda, mahkum olan gazeteci, yazar, yayıncı sayısı 1, gözaltına alınan gazeteci sayısı 3, dava-soruşturma açılan gazeteci sayısı 2, toplatma, ceza, erişim engelleme kararları sayısı 20, düşünceyi ifade nedeniyle soruşturma/dava açılan 1 iken bu kapsamda tutuklanan sayısı 13, mahkum olan sayısı ise 3 olarak tespit edildi.

Gösteri özgürlüğü kapsamında 691 hak ihlali tespit edildi

Raporda, örgütlenme özgürlüğü kapsamında 28 ihlal yaşandığına yer verilirken, toplantı, gösteri özgürlüğü kapsamında 691 hak ihlali tespit edildi. Bu kapsamda basın açıklaması, etkinlik, eylemlerde gözaltına alınanlar, tutuklananların sayısı 624, müdahale edilen etkinlik, basın açıklama sayısı 56, yasaklanan, engellenen etkinlik, gösteri, tiyatro 7, etkinlik ve eylemlerin yasaklandığı ile sayısı 4 olarak belirtildi.

MA – İSTANBUL