Tanrıkulu, Şerali Dereli’nin askerler tarafından öldürüldüğüne ilişkin iddiaları Meclis’e taşıdı

CHP Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 61 yaşındaki Şerali Dereli’nin askerler tarafından öldürüldüğü iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya “Şerali Dereli’nin ölümüne ilişkin iddialar dâhilinde inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır ya da başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?” diye sordu.

Şerali Dereli

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Hakkâri’nin Yüksekova İlçesi’ne bağlı Esendere Beldesi’nin bağlı Awyan (Duranlar) köyünde Şerali Dereli’nin (61) 29 Ekim’de evinin 50 metre ilerisinde askerler tarafından öldürüldüğü iddialarını TBMM’ye taşıdı.

Tanrıkulu, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle verdiği soru önergesinin gerekçesinde Şerali Dereli’nin oğlu Ali Dereli’nin basına yansıyan “Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra katlettiler” sözleri ile Dereli’nin öldürülmesiyle ilgili basına yansıyan bilgilere yer verdi. Tanrıkulu’nun Soylu’nun yanıtlamasını istediği sorular şu şekilde:

Askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği iddiaları doğru mudur?’

*Hakkâri Yüksekova İlçesine bağlı Esendere Beldesi’nin Duranlar Köyünde, 29 Ekim Perşembe Günü evinin 50 metre ilerisinde bulunan ahırdaki atlarına bakmaya giden 61 yaşındaki Şerali Dereli’nin, askerlerin açtığı ateş sonucu yaşamını yitirdiği iddiaları doğru mudur?

*Şerali Dereli’nin oğlu Ali Dereli’nin, “Babam sağken darp ediliyordu. İlk önce dövdüler, sonra katlettiler” ifadeleri göz önüne alındığında, Şerali Dereli’nin hayatta iken darp edildiği iddiaları doğru mudur? İddialar doğru ise, darp eden kişi ya da kişiler kimlerdir?

*Şerali Dereli’nin ölümüne ilişkin iddialar dâhilinde inceleme ve soruşturma başlatılacak mıdır ya da başlatılmış mıdır? Başlatılmışsa, akıbeti nedir?

*29 Ekim 2020 tarihinde köyün yaklaşık 50 metre ilerisine giden Şerali Dereli’nin bağlı olan atlarını ahıra koyduğu, aynı gün saat 18.00 civarında askerlerin Şerali Dereli’yi taradığı hatta yanında olduğu atı ve tayı da birlikte katlettiği iddiaları doğru mudur?

‘Kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?’

*Şerali Dereli’nin oğlu Ali Dereli’nin annesi ile birlikte yaşananların akabinde babasının yaşamını yitirdiği noktaya gitmek istedikleri ancak askerlerce engelledikleri iddiası doğru mudur?

*Anılan iddialar ile ilgili olarak kamuoyuna açıklama yapılacak mıdır?

*Şerali Dereli’ye ateş açarak öldürenlerin ivedi olarak belirlenmesi için yetkili mercilere yapılan başvuruların akıbeti nedir?

MA – ANKARA