Tarihi Galata Kulesi’nin duvarının yıkım görüntüleri infial uyandırdı

İstanbul’un simgelerinden Galata Kulesi’nin restorasyon çalışmaları kapsımında duvarının yıkım görüntüleri infial uyandırdı. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler milyonlarca kişi tarafından izlendi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kulede inceleme yaptı, ancak içeri alınmadı. Kaftancıoğlu, “IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından daha farklı bir şey yapılmadığını gördüm” dedi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, yıkım çalışmaları ile ilgili suç duyurusunda bulunduğunu bildirirken, Kültür ve Turizm Bakanlığı da inceleme başlattığını duyurdu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’na devredilen Galata Kulesi’nde restorasyon çalışması kapsamında tarihi kulenin içindeki duvarların inşaat aletleri kullanılarak yıkılmaya başlandı. Yıkım görüntüleri sosyal medyada yayınlanınca çok sayıda hesaptan tepki gösterildi.

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, kulede incelemelerde bulundu. İncelemelerinin ardından açıklama yapan Kaftancıoğlu, “Galata Kulesi’ne yapılanları izleyince, IŞİD’in tarihi eserlere yaptığından daha farklı bir şey yapılmadığını gördüm” dedi. Kaftancıoğlu içeriye girmek istediklerini ancak izin verilmediğini söyledi.

Galata Kulesi’nin tüm Türkiye hatta dünya tarafından takip edilen kültürel bir miras olduğunu kaydeden Kaftancıoğlu, “Kentin dokusuna sahip çıkmak için elimizden geleni yapacağız” dedi.

Koramaz: Kentin, tarihin, doğanın yakasını bırakın

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da Galata Kulesi’nde restorasyon çalışması sırasında duvarlarının delici aletlerle yıkıldığı görüntülere IŞİD benzetmesi yaparak tepki gösterdi.

Koramaz sosyal medya hesabından “Galata’ya matkapla giren bu Vandalizm ile Palmira, Ninova antik kentlerini, Musul Kütüphanesi’ni yok eden IŞİD barbarlığı zihniyeti olarak kardeştir. Kentin, tarihin, doğanın yakasını bırakın!” paylaşımıyla tepki gösterdi.

Suç duyurusu ve inceleme

Görüntülere ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi suç duyurusunda bulunurken, Kültür ve Turizm Bakanlığı da inceleme başlatıldığını duyurdu.

İBB denetimi engellendi

İBB denetim ekibi Galata Kulesi’ne alınmayınca tutanak tuttu.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, İBB’nin denetim ekibinin Galata Kulesi’ne alınmadığını duyurdu ve tutulan tutanağı paylaştı. Polat, “Galata Kulesi’nde ortaya çıkan akıl almaz yıkım üzerine İBB olarak acilen uygulamayı durdurmak, yıkım ve diğer uygulamaları yerinde tespit etmek üzere kuleye giden ekiplerimiz içeri alınmamıştır” paylaşımını yaptı.

Tutulan tutanağa göre Uygulama ve Denetim Bürolar (KUDEB) Müdürü Menekşe Şakar ve beraberindeki teknik ekip Galata Kulesi’nde denetim yapmak istedi. Ancak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yüklenici firması E-S Yapı Şehircilik Mimarlık Restorasyon San. Tic. Ltd. Şti. yetkililerinde içeri alınmadı.

KUDEB Müdürü ve beraberindeki teknik ekip bu kez zabıtadan destek istedi, ancak firma yetkilileri yine belediyenin denetim ekibini kuleye almadı. Bunun üzerine İBB denetim ekibi tutanak tuttu.