Tarihin suya gömüldüğü Hasankeyf’te çöp yığınları oluştu

Tarihin sulara gömüldüğü Hasankeyf’te oluşan çöp yığınları canlılar için tehlike oluşturuyor.

Hasankeyf Yaşatma Girişimi Temsilcisi Ayhan, çöp yığınlarının baraj ile yaşamı tehlikeye giren canlılar için tehlikeyi arttırdığına vurgu yaparak, çöplerin toplanması için çağrı yaptı.

Batman’da Dicle Nehri ve Botan, Garzan, Kezer ve Başur çaylarını gölete çeviren Ilısu Barajı’ndaki su seviyesi, karların erimesiyle birlikte yükseliyor. Yükselen su ile birlikte 12 bin yıllık tarihi Hasankeyf’i su altında bırakan Ilısu Barajı’nda çöp yığını yükseliyor.

Çöpler iç vadi ve kanyonları doldurdu

Yeni kurulan Hasankeyf Yerleşkesi’nin tam karşısında bulunan eski Hasankeyf Gercüş yolunun bulunduğu alanda, çöp yığınları rüzgar ve dalgaların etkisiyle iç vadi ve kanyonları doldurdu. Sudaki oksijen miktarının düşmesine neden olan çöplerin toplanması yönünde bugüne kadar yetkili kurumlar harekete geçmedi. 

Ilısu Barajı’nda tüm yetkinin Devlet Su İşleri’nde (DSİ) olduğunu dile getiren Hasankeyf Yaşatma Girişimi Batman Temsilcisi Rıdvan Ayhan, “Bu çöplerin derhal temizlenmesi gerekiyor. Baraj ile canlıların yaşamı tehlikeye girerken, bu çöple canlılar için tehlike daha da artıyor” diye konuştu.

‘Çöpler kaldıkça tehlikeye giren canlılar yok olacak’

Hasankeyf’in hemen karşı kıyılarında incelemelerde bulunan Ayhan, şöyle konuştu: “Su altında kalan bu alanda höyükler vardı. Buraların altı hep tarihti. Şimdi buraların tamamı sulara gömüldü. Su tutulması ile birlikte tarih gitti, yerine çöpler geldi. Bu çöplerin buradan toplatılması ve başka yere götürülerek yok edilmesi gerekiyor. Çöpler burada kaldıkça tehlikeye giren canlılar yok olacak. Bir an önce DSİ, belediye veya kim yetkili ise harekete geçmelidir. Bu çöpler doğada kalırsa farklı hastalıklar türemesine neden olabilir.”

Haber ve Fotoğraf: MA / Metin Yoksu