‘Tarım arazileri yok edilmek isteniyor’

Tarım arazilerinin imara açılıp üzerinde Galericiler Sitesi yapılmak istenmesine tepki gösteren Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, kentin ranta kurban edildiğini belirtti.

Mersin Çevre ve Doğa Derneği (MERÇED) öncülüğünde Yenişehir ilçesinde bulunan Kaleköy’ün tarım arazileri üzerine kurulmak istenen Galericiler Sitesi’ne karşı basın toplantısı düzenledi. Toroslar ilçesinde bulunan Galericiler Oto Pazarı’nda yapılan açıklamaya Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, galerici esnafı, Kaleköy sakinlerinin yanı sıra çok sayıda kişi katıldı.

Galericiler Sitesi’nin avukatı Fatih Mehmet Abdimanoğlu, mevcut sitenin içerisinde 204 işyerinin bulunduğunu ve alanın genişletilmesi durumunda ise 300 yeni işyerinin açılabileceğini kaydetti. Yeni sitenin tarım arazisi üzerine kurulmak istendiğini dile getiren Abdimanoğlu, yapılmak istenen sitenin mevzuata aykırı olduğunu belirterek, “Mevcut bölgede yer kapasitesi var; ancak yapılacak yeni site tarım arazisi üzerine kurulmak isteniyor, bu israftır. Tarım arazilerinin imara açılması yanlıştır. 260 bin metrekarelik tarım arazisi yok edilip yapıya açılacak. Böylece köy halkının hakkı gasp edilecek. Kent narenciye özelliğini de tamamen kaybedecektir” dedi.

‘Neden yok ediyorsunuz?’

Mersin Barosu Başkanı Bilgin Yeşilboğaz, kentin ranta kurban edilmek istendiğini belirterek, “Mersin’de tarımı yok etmek istiyorlar. Dünyada tarım arazisinin korunması için çaba sarf edilirken, Mersin’de tarım arazileri nasıl yok edilir üzerine çaba sarf ediliyor. Bu durumu anlamak gerçekten mümkün değil. Kaleköy’deki tarım arazilerin ranta kurban edilmemesi için mücadele edeceğiz. İhtiyaç varsa yeni siteye, mevcut siteyi genişletilin. Çünkü, buradaki arazi çoraktır. Burası geliştirilebilir. Neden tarım arazisini yok ediyorsunuz? Burada hazırı var ve hazıra devam edin. Yatırımınızı buraya yapın” diye konuştu.

‘Toprakları kurban ettik’

MERÇED Başkan Yardımcısı Kenan Hoplar ise, kentin yeşil alanına dönük büyük kötülüklerin yapıldığını belirterek, “Dünyanın en güzel topraklarını, ormanlarını, sularını kurban ettik. Bu katliamlardan hepimiz sorumluyuz. Umudumuzu kaybetmeyelim. Bu umut kapısı Davultepe’de, Kaleköy’de her yerde. Gelecekte hesap soracak çocuklarımız olacak. Bu topraklara sahip çıkmalıyız. Verimli yerleri değil, kıraç arazileri kullanmalıyız. Tarım arazilerini yok etmek insanlığa sığmaz. Mersin’i yok etmek için ellerinden geleni yapıyorlar. Var gücümüzle Kalelöylülere destek olalım” çağrısında bulundu.

Toplantıya katılan Kaleköy sakinleri de, tarım arazilerine beton yapıların yapılmasına tepki gösterdi.

MA / MERSİN