Tarım Bakanlığı’na 30 aydır atama yapılmıyor

Tarım Bakanlığı’na 30 aydır atama yapılmadığına dikkat çeken CHP’li Ayhan Barut, “Bunun sebebi nedir? Sarayda tarım düşmanı bir lobi mi bulunmaktadır?” dedi. 

CHP Adana Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut,  ziraat, gıda ve su ürünleri mühendisleri ile veteriner hekim, tekniker ve teknisyen kadroları için atama yapılmadığını söyledi. Mecliste konuşan Barut, dönemin Tarım ve Orman Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba’nın kamuya 10 bin 551 kişilik atama yapılacağı yönünde 30 ay önce söz verdiğini hatırlatarak, sözlerin yerine getirilmediğini söyledi. atamaların yapılmadığına dikkat çekti.


Atama bekleyen bu meslek kadrolarının KPSS puanlarının 8 ay ay sonra geçersiz olacağına ikinci kez bir mağduriyet yaşanacağına dikkat çeken Barut, şunları kaydetti: “Bakan Pakdemirli de geçen yıl norm kadronun belirlenip buna göre atama yapılacağını söylemiştir. Sorguladığımızda, çalışmanın yapıldığını ve Saray’da Cumhurbaşkanlığı Personel ve Prensipler Genel Müdürlüğü’nde bekletildiğini duyuyoruz. Bu arada diğer bakanlıklara binlerce atama yapılırken Tarım Bakanlığına 2017 yılından beri tek bir atama yapılmamıştır. Bunun sebebi nedir? Sarayda tarım düşmanı bir lobi mi bulunmaktadır? İşte ‘tek adam ve saray devleti’ tespitimizi doğrulayan durum tam da budur. Hangi branşlara kaç kişinin ve ne zaman atanacağının açıklanmasını istiyoruz.”