Taşdemir: Eşbaşkanımız Nergiz, kadınlara çiçek aldığı için tutuklandı

HDP Milletvekili Taşdemir, Muş İl Eşbaşkanı Belma Nergiz’in 8 Mart’ta kadınlara verilmek üzere çiçek aldığı için tutuklandığını belirtti.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Muş İl Eşbaşkanı Belma Nergiz, gözaltına alındıktan sonra 13 Ağustos’ta çıkartıldığı mahkemece tutuklandı. Nergiz’in tutuklanmasının hemen ardından gizlilik kararı da olan aynı dosya kapsamında HDP Muş İl Yöneticisi Çiçek Tutuş ifadeye çağrıldı.

Tutuş’a, 8 Mart Dünya Kadınlar günü için satın alınan ve Muş merkezde kadınlara dağıtılan çiçeklere ilişkin Eşbaşkan Nergiz’le yaptığı telefon görüşmesi soruldu. Emniyet ifadesinde Tutuş’a, Eşbaşkan Nergiz’le yaptığı telefon görüşmesine ilişkin şu soru soruldu:

“Belma Nergiz sizi arayarak çiçeğini unuttuğunu ve eve bırakılmasını, kendisinin çiçeği alacağını belirttiği tespit edilmiştir. Görüşme tarihi dikkate alındığında HDP Muş il başkanlığının sosyal medya sitesi üzerinden yapılan açık kaynak araştırmasında, Muş HDP il başkanlığı tarafından 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak Muş merkezde kadınlara çiçek dağıtıldığı tespit edilmiştir. Görüşme içeriğiyle ilgili bilgi veriniz.”

‘Tutuklamak için suç icat ediyorlar’

HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir, konuya ilişkin sosyal medya hesabı Twitterdan HDP’li Tutuş’a emniyet ifadesinde sorulan telefon görüşmesi ve sorunun yer aldığı belgeyi paylaşarak şu ifadeleri kullandı:

“Muş İl Eş Başkanımız Belma Nergiz, 8 Mart’ta kadınlara verilmek üzere çiçek aldığı için tutuklandı. Bu da delili. Arkadaşlarımızı tutuklamak için suç icat ediyorlar.”

MA – MUŞ