Taşdemir: Haklarımızı insafınıza terk etmeyeceğiz

HDP Kadın Meclisi’nin Ankara’da başlattığı “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının finalini Ankara’da açıklama ile yaptı.

HDP Milletvekili Taşdemir, kampanya süresince ülkenin her yerinde kadınlarla bir araya geldiklerini belirterek, “Bilin ki; kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok. Biz kadınlar birlikte güçlüyüz.” dedi.

Fotoğraf: HDP Kadın Meclisi

HDP Kadın Meclisi, milletvekilleri, HDK ve DTK Kadın Meclisleri, DBP Kadın Komisyonu, Kadınların Kurtuluşu, SKM, SODAP’lı kadınlar, SYKP Kadın Meclisi, TJA, Yeşil Sol Kadınlar’ın katılımıyla bir ay süren “Kadın Mücadelesi Her Yerde” kampanyasının finalini Ankara’da Kuğulu Park’ta basın açıklaması ile yaptı. Açıklama nedeniyle parkın çevresinde yoğun güvenlik önlemi alındı.

Açıklamada, Kürtçe ve Türkçe yazılı “Kadın Mücadelesi Her Yerde“ pankartı ile “Hep Birlikte”, “Jin, Jiyan Azadi”,  “Eş başkanlık mor çizgimizdir” ve “Kadın cinayetlerini acil önle” dövizleri taşındı.

‘Amacımız bizi yok sayanlara sesimizi yükseltmekti’

HDP Kadın Meclisi adına açıklamayı HDP Ağrı Milletvekili Dilan Dirayet Taşdemir yaptı. Taşdemir, kampanyayı Ankara’da başlatarak yola koyulduklarını hatırlatarak, şunları ifade etti:

“Bizi yok sayanlara; irademizi tanımayanlara; şiddete, tacize, tecavüze, çocuk istismarına göz yumanlara; İnfaz Yasası ile hırsızları, tecavüzcüleri, çeteleri, uyuşturucu baronlarını salanlara; kentlerimizi erkekleştiren kayyımcı zihniyete; eşbaşkanlık sistemimize darbe yapanlara; yaşam alanlarımızı HES’lerle yok edenlere; bizlerin güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmak istenmesine karşı sesimizi yükseltmekti amacımız. “

‘Meclis’te kadın sesimizi yükselttik’

8 Haziran günü Ankara Kuğulu Park’ta bileşenleri kadın yapıları ve milletvekilleriyle kampanyanın deklarasyonunu açıkladıklarını aktaran Taşdemir, “Kampanyamızın ilk haftasında, Meclis’te kadın sesimizi yükselttik, evlilik adı altında çocuk istismarının meşrulaştırılmasına karşı kürsüde, ‘İstismarı Aklamanıza İzin Vermeyeceğiz’ dedik.” şeklinde konuştu.

‘Ülkenin her yerinde kadınlarla bir araya geldik’

İstanbul’dan Diyarbakır’a, Dersim’den Antalya’ya, Manisa’dan Van’a, Ağrı’dan Muğla’ya; ülkenin her yerinde kadınlarla bir araya geldiklerini belirten Taşdemir, “İstanbul’da Figen olduk, Dersim’de Gülistan, Diyarbakır’da Rojbin, Ağrı’da Ceylan, Muğla’da Pınar olduk. Bizi tanımayanlara, irademizi yok sayanlara karşı sokakları mora boyadık; bize işkence yapanlara buradayız dedik, bizi katledenleri aklayanlara karşı sesimizi yükselttik, öfkemizi isyana dönüştürdük.” dedi.

‘Saldırılar bir araya gelmemize engel olmadı’

Kampanyaları boyunca; kadınlar olarak dayanışmalarının kadın düşmanı politikalara karşı ortaklaşmalarının önemine tanıklık ettiklerini söyleyen Taşdemir, şunları kaydetti:

“Kampanyamız boyunca; eve kapatılmak istenen, emeği sömürülen, ev içi şiddete maruz kalan kadınların itirazlarını dinledik. Kadınlar; yola çıkarken tüm saldırılara, müdahalelere, baskı ve gözaltı operasyonlarına rağmen özgürlük ısrarımızı, mücadele kararlılığımızı sürdürdük. Bu saldırılar, bir araya gelmemize engel olmadı, olmayacak.”

‘Kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok’

Kadınların hayatlarının rakamlardan, hayallerinin gazete kupürlerinden ibaret olmadığına vurgu yapan Taşdemir, açıklamayı şöyle sürdürdü: “Yaşamlarımızı elimizden almanıza izin vermemek için el ele tutuşuyoruz, omuz omuza aynı yolda yürüyoruz. Ve asla yalnız yürümüyoruz. Bilin ki; kazanılmış haklarımızı sizin insafınıza terk etmeye niyetimiz yok! Biz kadınlar birlikte güçlüyüz. Kadın Mücadelesi Her Yerde. Ülkenin dört bir tarafından etkinliğimize gelen kadınlara teşekkür ediyorum. Hepimizin yolu açık olsun.”