Tatlıoğlu: Savaşa karar verme yetkisine sahip TBMM Katar hakkında bilgi sahibi değil

İYİ Parti Grup Başkanı İsmail Tatlıoğlu, kapalı alım satımların daha çok otoriter rejimlerin ürünü olduğunu belirterek, Katar ile anlaşmaya ilişkin “Savaşa karar verme yetkisine sahip TBMM de bu konuda bilgi sahibi değil.” dedi.

Tatlıoğlu, “Sağlık Bakanlığı gerçek rakamları paylaşsaydı bugünkü durumla karşılaşmazdık” diyerek, devletin tedbirler konusunda da toplumu sağlıklı bilgilendirmediğini söyledi.

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu

İYİ Parti Grup Başkanı ve Bursa Milletvekili İsmail Tatlıoğlu, Meclis’te yaptığı basın toplantısında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. TÜİK’in Türkiye’nin 3. çeyrek büyümenin rakamlarını yüzde 6,7 olarak açıkladığını anımsatan Tatlıoğlu, bu büyüme oranını olumlu bulduklarını söyledi.

‘Ekonomide ciddi önlemlerin alınması gerekir’

Türkiye’de 2013 yılından beri istihdam oluşturmayan bir kalitesiz büyümenin sürdüğünü belirten Tatlıoğlu, “Bu yılın Ocak-Ekim ayların arasındaki ihracat rakamlarımızda yüzde 9,1’lik bir düşüş oldu. İthalatımızda ise yüzde 2,2’lik bir artış var. Rakamlar dış ticaret açığının büyüdüğünü gösteriyor. Ekonomide ciddi önlemlerin alınması gerekir.” dedi.

‘Gerçek rakamları paylaşsaydı bugünkü durumla karşılaşmazdık’

Tatlıoğlu, Türkiye’nin ekonomik sorunlarını aşmasının yapısal tedbirler ve yeni siyasal iklimle mümkün olacağını söyledi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın Kovid-19 verilerini açıklamada değişikliğe gittiğini belirten Tatlıoğlu, “Gecikmiş de olsa gerçek rakamların açıklanmasını olumlu görüyoruz.” dedi.

Tatlıoğlu, “Toplum, Temmuz ayından itibaren gerçek rakamlarla yüzleşseydi, Sağlık Bakanlığı gerçek rakamları paylaşaydı bugünkü durumla karşılaşmazdık.” diye konuştu.

‘Devlet toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirmedi’

Pandemiyle mücadele sürecinin vatandaşların alacakları tedbirlerle doğrudan ilgili olduğunu belirten Tatlıoğlu, şunları kaydetti:

“Devlet bir çok konuda olduğu gibi bu konuda da toplumu sağlıklı bir şekilde bilgilendirmedi. Rakamların düşük gösterilmesi salgının yüksek seviyede olmasına neden olmuştur. Toplumun devlete olan güveni sarsıldı. Sağlık Bakanı, başlangıçta topluma güven verdi ancak gerçekleri açıklamayarak bu kredisini tüketti.”

Aşı çalışmalarına değinen Tatlıoğlu, Avrupa ülkelerinin gelişmeler hakkında kamuoyunu bilgilendirdiğini, aynı şekilde Sağlık Bakanlığının da aşıyla ilgili sağlıklı bir takvimi kamuoyuyla paylaşması gerektiğini belirtti.

Katarla yapılan anlaşma

Katar’la yapılan ticari anlaşmaları hatırlatan Tatlıoğlu, yapılan anlaşmalarla ilgili kamuoyunun bilgilendirilmediğini söyledi. Türkiye daha önce de kamu ve özel varlıklarının satışını gerçekleştirdiğine işaret eden Tatlıoğlu, şöyle konuştu:

“Bu satışların Katar veya bir başka ülke olması problem değil. Ülkeler başka yerlerde yatırım yapabilir. Türkiye de başka ülkelerde yatırım yapıyor. Ama burada temel sorun yapılan anlaşmalarla ilgili bir bilginin olmamasıdır. Sıfır bilgiye dayalı bir devlet işleyişi olmaz. Kamu satın almaları ve işlemlerinin temel özelliği şeffaf olmasıdır. Bu işlemlerde toplumdan gizli hiçbir şey olamaz. Kamunun, toplumdan ve parlamentosundan gizleyeceği hiçbir şey olamaz.”

‘Fon Almanya, Japonya’dan gelseydi bilgiler bu kadar gizli olur muydu?’

Burada manidar olanın bu bilgilerin ortadan yok olması olduğunu kaydeden Tatlıoğlu, “Bu da devlete olan güveni aşındırıyor. ‘Neden Katar?’ diye bir sorunumuz yok.” dedi. Ancak devletin yaptığı işlemlerin açık ve sarih olması gerektiğini belirten Tatlıoğlu, şunları ifade etti:

“Reformun konuşulduğu bu günlerde bu tür işlemlerin konuşulması fıtratın değişmediğini gösteriyor. Benzer bir fon Almanya, Japonya veya başka bir ülkeden gelseydi bilgiler bu kadar gizli olur muydu? Esas mesele bu?”

‘TBMM bu konuda bilgi sahibi değil’

Kapalı alım satımların daha çok otoriter rejimlerin ürünü olduğuna işaret eden Tatlıoğlu, “Bu nedenle sıfır bilgiyle bu satın alınma manidardır. Bu satın almaların hangi şartlarda gerçekleştiği konusunda herkesin bilmeye hakkı var. Savaşa karar verme yetkisine sahip TBMM de bu konuda bilgi sahibi değil. Temel problem Katar ile Türkiye arasındaki ticari bilgilerin bilinmemesidir.” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA