TBB İnsan Hakları Komisyonuna en fazla başvuru cezaevlerinden!

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu’nun verdiği bilgilere göre; 1 Aralık itibarıyla komisyona yapılan 6 bin 414 bireysel başvurunun 5 bin 49’u cezaevlerinden gerçekleştirildi.

TBMM İnsan Hakları İnceleme Komisyonu toplandı

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu, milletvekillerinin, “insan haklarının geliştirilmesine ilişkin somut öneri ve değerlendirmelerinin” yer aldığı toplantı başladı. AKP Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu’nun başkanlığında toplanan komisyonda, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanı sıra Adalet Bakanlığı bakan yardımcıları ve genel müdürler de yer aldı. 

‘6 bin 414 başvuru komisyona ulaştı’

TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Çavuşoğlu, komisyonda yapılan bireysel başvurularla ilgili bilgi verdi. 27. Yasama Dönemi’nde 1 Aralık 2020 itibarıyla komisyona ulaşan toplam başvuru sayısının 6 bin 414 olduğunu belirten Çavuşoğlu, bu başvurulardan 6 bin 128’i hakkında gerekli işlemin yapıldığını ifade etti.

Başvuruların 5 bin 49’u cezaevlerine ilişkin

Çavuşoğlu, komisyonca işleme alınan başvuruları ise şöyle sıraladı: “Cezaevlerine ilişkin 5 bin 49, yargıya ilişkin sorunlar ve şikayetler bin 214, sağlık, maddi yardım ve benzeri çeşitli sorunlar 919, komisyonun girişimde bulunması ve yerinde inceleme talebi 209, kolluk uygulamalarından şikayetler 157, yasal düzenleme talepleri 260, memuriyete ilişkin sorunlar 105, işçi sorunları 78, engelli sorunları 34, askerlikle ilgili sorunlar 14.”

Çavuşoğlu, toplantıda, Adalet Bakanı Gül’e, komisyon tarafından yapılan çalışmalarda insan haklarının korunması ve geliştirilmesi için ulaştığı sonuçların aktarılacağını da kaydetti.

Bakan Gül: Toplantı yasamanın denetimi anlamında önemli

Adalet Bakanı Gül, AKP ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde insan haklarını geliştirme yönünde Anayasa başta olmak üzere kanunlarda çok önemli adımlar atıldığını, reformlar yapıldığını savundu. Gül, işkenceye sıfır tolerans, insan haklarını daha da güçlendiren tüm adımların atıldığını savunarak, insan hakları çerçevesinde atılacak adımlar üzerinde çalıştıklarını söyledi.

Gül’ün, konuşmasının ardından milletvekillerinin değerlendirme, görüş ve önerilerine geçildi.

Kaynak: AA