TBB ve 80 Baro Başkanlığı: Seçim sistemine yönelik girişimler durdurulmalı

Türkiye Barolar Birliği (TBB) ve 80 Baro Başkanlığı, Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerinin durdurulmasını istedi.

Açıklanan ortak bildirgede, “Ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz.” denildi.

Türkiye Barolar Birliği ve 80 Baro Başkanlığı, “Baro Başkanları Toplantısı Sonuç Bildirgesi”ni açıkladı. Bildirgede, Türkiye’nin aylardır yeni tip koronavirüs salgınıyla, ekonomik ve toplumsal ve siyasi sorunlarla mücadele ettiğine vurgu yapılarak, özelde ise avukatların yaşadığı sorunların tahammül edilmez boyutlara ulaştığı belirtildi.

‘Asıl muhatap Barolar ve TBB olmalıdır’

Türkiye’nin ve avukatlık mesleğinin önceliğinin bu sorunların çözümüne çaba sarf etmek olduğunun ifade edildiği bildirgede, şöyle denildi:

“Bu nedenle Avukatlık Kanununda Barolar ve seçim sistemlerine yönelik değişiklik girişimlerini doğru bulmuyor; bu girişimlerin durdurularak, geri çekilmesini, ülkemizin gerçek gündemlerinin çözümüne dönülmesini talep ediyoruz. İleride, avukatlarımızın ve Barolarımızın ihtiyacı ve beklentisini karşılayacak, Avukatlık Kanunu hazırlanması aşamasında asıl muhatap, Barolar ve TBB olmalıdır.”

TBB nezdinde 80 Baronun, uzmanlar ve akademisyenlerin katılımıyla bir komisyon oluşturulması gerektiğinin belirtildiği bildirgede, “Bu komisyonca hazırlanacak tasarı, kamuoyu ve ilgililerle paylaşılmalıdır. Doğru, adil ve hukuki olan hareket tarzı bu olmalıdır.” denildi.