TTB’den koronavirüsten korunmak için bilgilendirme

Türk Tabipler Birliği (TTB), koronavirüs enfeksiyonundan nasıl korunmak ve ne zaman maske kullanmak gerektiği ile eldiven kullanımına ilişkin bilgi notu paylaşarak, önerilerde bulundu.

Fotoğraf: Türk Tabipler Birliği (TTB)

TTB koronavirüs enfeksiyonundan korunmaya ilişkin bilgi notu yayımladı. Bilgi notunda, “Nasıl korunabiliriz?”, “Maske ne zaman kullanılmalı?” ve “Eldiven giymeli mi?” başlıklı sorular altında ayrıntılı bilgilendirme yapıldı.

Bilgi notunda, solunum yolu enfeksiyonlarının bulaşma riskini azaltmak için yapılan önerilerin yeni tip koronavirüs hastalığı için de geçerli olduğuna işaret edildi. TTB, “Nasıl Korunabiliriz?’ başlığı altında şu önerilerde bulundu:

• Hasta insanlarla temastan kaçınılmalıdır (mümkün ise en az 1 m uzakta bulunulmalı).
• Özellikle hasta insanlarla veya çevreleriyle doğrudan temas ettikten sonra eller sık sık yıkanmalıdır.
• Eller yıkanmadan ağız, burun ve gözlerle temas edilmemelidir.
• Eller, en az 20 saniye boyunca sabun ve suyla yıkanmalı sonrasında kurulanmalıdır.
• Antiseptik veya antibakteriyel içeren sabun kullanmaya gerek yoktur, normal sabun yeterlidir.
• Sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği veya kolonya kullanılmalıdır.
• Elde görünür bir kirlenme olmadığı sürece el antiseptikleri, el yıkama kadar etkilidir. Ancak elde görünür bir kirlenme olduğunda ellerin mutlaka yıkanması gerekir.
“Maske ne zaman kullanılmalı?” sorusuna ilişkin de içinde yanıtların olduğu öneriler şöyle:
• Sağlıklı kişilerin maske kullanmasına gerek yoktur.
• Herhangi bir viral solunum yolu enfeksiyonu geçirmekte olan kişinin öksürme veya hapşırma sırasında burun ve ağzını tek kullanımlık kağıt mendil ile örtmesi, kağıt mendilin bulunmadığı durumlarda ise dirsek içini kullanması gereklidir.
• Hasta kişilerin mümkünse kalabalık yerlere girmemesi, eğer girmek zorunda kalınıyorsa tıbbi maske kullanması önerilmektedir. Maskeyi çıkarıldığında hemen çöpe atılmalı ve eller yıkanmalı veya antiseptikle temizlenmelidir.
• Hasta olmayan kişilerin maske kullanmasına normalde gerek yoktur. Sadece yeni koronavirüs hastalığını geçirenlerle temas edenlerin (sağlık çalışanları, hasta ile aynı evde yaşayanlar) maske takması gerekmektedir. Bu durumlarda kullanılacak maskelerin cerrahi/basit/tıbbi maske olması yeterlidir.
• N95 veya FFP2 türü maskeler sağlık çalışanları tarafından sadece özel koşullarda (hastanın solunum cihazına bağlanması gerektiğinde..vb) kullanılmalıdır.

‘Eldiven giyilmemeli’

Bilgi notunda “Eldiven giymeli mi?” sorusu işe şöyle yanıtlandı: “Hayır. Eldiven, sadece sağlık çalışanları tarafından hastanın bakımı ve muayenesi sırasında kullanılır. Sağlık çalışanları dışındaki kişiler eldiven kullanmamalıdır. Bunun en önemli nedeni, eldivenlerin uygun şekilde kullanılmadığı durumda hastalığın daha çok yayılmasına neden olmasıdır.”

Eldivenlerin uygun kullanımının sağlık çalışanlarına verilen eğitimlerle sağlandığına dikkat çekilen bilgi notunda, “Sağlık çalışanları dışındaki kişilerin eldiven kullanması uygun değildir.” denildi.

‘Sabun ve su yoksa kolonya kullanılabilir’

Ellerin hastalığın bulaşmasında çok önemli olduğuna işaret edilen bilgi notunda, bulaşmayı azaltmanın yolunun ellerin su ve sabun ile yıkanması, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptiği veya kolonya kullanılması gerektiği ifade edildi.