TBMM Dikmen Kapısı önünde arbede

Torba yasada yer alan “esnek çalışma” düzenlemesine karşı TBMM önünde açıklama yapmak isteyen DİSK yöneticileri ile polis arasında arbede yaşandı.

Engellemelere rağmen Meclis’te açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, siyasi partilere, işçileri koruyacak hiçbir düzenlemenin olmadığı torba yasanın geri çekilmesi çağrısında bulundu.

DİSK yöneticileri ile polis arasında arbede yaşandı Fotoğraf: AA

DİSK yöneticileri Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden “İşsizlik Sigortası Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun Teklifi”ne karşı TBMM Dikmen Kapısı önünde açıklama yapmak istedi. Polis, açıklamaya “izinsiz” olduğu gerekçesiyle izin vermedi.

Polis ve DİSK yöneticileri arasında arbede

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve beraberindeki sendika yöneticilerin polis zorla uzaklaştırmaya çalıştı. Bunun üzerine grup ve polis arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında Çerkezoğlu’nun da aralarında bulunduğu sendikaya bağlı iş kollarının başkanları ve milletvekilleri polis kalkanları arasında sıkıştı.

Fotoğraf: AA

Milletvekilleri Çerkezoğlu ve Çalışkan’ı Meclis’e aldı

Engelleme üzerine Dikmen kapısına gelen HDP, CHP milletvekilleri ve Türkiye İşçi Partisi (TİP) Genel Başkanı Erkan Baş, Çerkezoğlu ve DİSK Genel Başkan yardımcısı Remzi Çalışkan’ı Meclis’in içine aldı. Öte yandan Meclisi ablukaya alan polisler, basın çalışanlarının kapıya yaklaşmasına “turkuaz kart” olmadığı gerekçesiyle izin vermedi.

‘Günlerdir meydanlarda itirazlarımızı dile getiriyoruz’

Tüm engellemelere rağmen Meclis’te açıklama yapan Çerkezoğlu, şunları ifade etti: “Biz DİSK olarak günlerdir Meclis’te görüşmekte olan ve Türkiye işçi sınıfının en temel kazanılmış haklarını kıdem, emeklilik iş güvencesi gibi düzenlemeye karşı günlerdir meydanlarda itirazımızı dile getiriyoruz. Yasanın görüşüldüğü bugün de Meclis’teki siyasi partilerle, iktidar partisine bu konudaki itirazlarımızı ifade etmek ve yasanın Meclis’ten çekilmesi için taleplerimizi iletmeye geldiğimizde arkadaşlarımızın önü kesildi.”

Fotoğraf: AA

‘İşverenlere destekler teşvikler var’

Meclis Genel Kurulu’nda görüşmeleri devam eden yasa tasarısının “istihdam paketi” olmadığına vurgu yapan Çerkezoğlu, şunları kaydetti:

“Yasanın genel gerekçesine baktığımızda ‘salgının istihdam üzerindeki olumsuzluğu gidermek, işveren ve işçi üzerinde yarattığı riskleri uyarınca en aza indirmek ve gidermek için bu yasayı çıkartıyoruz’ deniliyor. Ama yasanın içeriğine baktığımızda işverenlere destekler teşvikler var. Patronlara yapılan ödemelerin arttırılması, kayıt dışı işçi çalışan işverenlere ödül var, işçiler açısından numunelikte olsa bir madde yok.”

 ‘İşçiyi koruyacak hiçbir düzenleme yok’

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu’nun Meclis’te yaptığı açıklamaya HDP ve CHP milletvekilleri destek verdi Fotoğraf: MA

Torba yasada vergilerin azaltmasına yönelik bir düzenlemenin olmadığının altını çizen Çerkezoğlu, “Elektrik, su, doğalgaz gibi temel tüketim maddelerinde KDV’nin çıkarılması yok. Pandeminin yıkımına karşı işçiyi koruyacak hiçbir düzenleme yok” dedi. 

Tüm partilere torba yasanın geri çekilmesi çağrısı

Torba yasanın Meclis’ten geçmesine izin vermeyeceklerini vurgulayan Çerkezoğlu, “Biz geleceğimizin bu şekilde karartılmasına izin vermeyeceğiz. Bu yasaya karşı kazanılmış haklarımızı savunmak boynumuzun borcudur, bu bizim kırmızı çizgimizdir. Koşulları ne olursa olsun baskı ortamına rağmen haklarımızı sonuna kadar savunmakta kararlı olduğumuzu ifade etmek isterim. Tüm partilere çağrımız bu torba yasanın derhal geri çekilmesidir.”

MA – ANKARA