TBMM’de ’20 Temmuz sivil darbesi’ tartışması

TBMM Genel Kurulunda, CHP Aydın Milletvekili Bülent Tezcan’ın, ” ‘Darbelere karşıyız.’ dediniz, 20 Temmuz darbesini tezgahladınız.” demesi üzerine tartışma yaşandı.

Genel Kurulda, Cumhurbaşkanlığı ile ilgili ve bağlı kuruluşların 2020 yılı bütçesi üzerindeki görüşmeler sürüyor.

Bütçeler üzerinde CHP Grubu adına söz alan Aydın Milletvekili Tezcan, ” ‘Darbelere karşıyız.’ dediniz, 20 Temmuz darbesini tezgahladınız. Türkiye’de KHK cehennemi yarattınız.” dedi.

Bunun üzerine grup başkanvekilleri arasında “15 Temmuz” tartışması çıktı.

MHP Grup Başkanvekili Erkan Akçay, “15 Temmuz hain FETÖ darbe girişimini değil de 20 Temmuz’u ‘asıl darbe’ olarak nitelendirmek FETÖ ağzıdır ve talihsiz bir ifadedir.” dedi.

Akçay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu kastederek “Havaalanında darbecilerin kullandığı tankların arasından gittiğini de biliyoruz.” diye konuştu.

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, “20 Temmuz sivil darbesi” ve “OHAL darbesi” ile 15 Temmuz’un peşi sıra ilişkilendirilmesinde şaşılacak bir durum olmadığını söyledi.

Özel, “Bir darbenin mağduru ya da muhatabı olmanız bir başka darbenin faili olduğunuz gerçeğini ortadan kaldırmaz.” dedi.

Akçay, Özel’e, “Söylediğim bir cümlenin Cumhuriyet Halk Partisini sanki diken batmış gibi hoplatacağını doğrusu tahmin etmemiştim. Demek ki bir yaraya parmak basmışız.” karşılığını verdi.

“Asıl darbe 20 Temmuz.” diyenin CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu dile getiren Akçay, “15 Temmuz’a ‘tiyatro’, ‘kontrollü darbe’ diyen ve bunu söylemekte ısrar eden kendileri. Bu konuda Özgür Özel ve bahsettiği arkadaşlarıyla genel başkanları arasında bir makas açıklığı vardır. Çünkü Sayın Özgür Özel, ’15 Temmuz darbe girişimi bir kontrollü darbe değildir, basbayağı darbedir, tiyatro değildir.’ diyen bir arkadaşımız. Kendisini bu sözleri nedeniyle de takdir ederim, etmişimdir ama genel başkanları ayrı kanaatte.” ifadelerini kullandı.

HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç, “Kanun hükmünde kararnamelerle devletin içinden attığınız on binlerce insanın hepsini siz yerleştirdiniz.” dedi.

Oluç, AK Parti sıralarını işaret ederek “Çok fazla sayıda arkadaşınızın Fetullah’ın eteğinin dibinde çektirdiği fotoğraflar var. Mesela burada bize en fazla bağıran, hakaret eden vekillerinizin mutlaka fotoğrafları var. Onlar bunu kendilerini affettirmek için yapıyorlar, biz bunu biliyoruz. Fotoğrafları tekrar ortaya çıkarmayalım diye susuyoruz.” ifadelerini kullandı. AA