TBMM’nin açılışının yıl dönümü dolayısıyla tören düzenlendi

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ile TBMM’nin açılışının 101’inci yıl dönümü dolayısıyla Birinci Meclis’te ve Anıtkabir’de tören düzenlendi.

1. TBMM’nin açılışının 101. yıldönümü nedeniyle Birinci Meclis’te tören düzenlendi. Fotoğraf: AA

TBMM Başkanı Mustafa Şentop başkanlığındaki devlet erkanı, ilk önce Anıtkabir’de düzenlenen törene katıldı. Daha sonra Ulus’taki Birinci TBMM’de tören düzenlendi.

Törene Şentop, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ve bazı milletvekilleri katıldı.

Tören, Birinci Meclis’te ilk konuşmayı yapan Sinop Mebusu Şerif Bey’in konuşmasının ses kaydının dinletilmesi, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

TBMM’nin açılışının 101. yıldönümü Anıtkabir’de tören düzenlendi.

Şentop, burada yaptığı konuşmada, TBMM’nin ilk binasının yüceliğinin, fiziksel özelliğinden ziyade tarihin en zor döneminde, milletin istiklal ve istikbal mücadelesine karargah ve merkez olmasından kaynaklandığını söyledi.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik eden Şentop, şunları ifade etti:

“Hiç kimseden icazet almadan Kurtuluş Savaşı’nı başlatmış, yangın yerine döndürülmüş Anadolu topraklarında kendi meclisini kurma iradesini göstermiş, birçok mensubu, Meclis Başkanı bizzat cephede savaştığı için ‘gazi’ sıfatını hak etmiş ilk Meclisin varisleri olarak kurtuluş ve kuruluş mücadelesine omuz veren başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bu çatı altında görev yapmış milletvekillerimizin aziz hatırasını hayırla yad ediyorum.”

Şentop, konuşmasının ardından Meclis Özel Defteri’ni imzaladı ve 100 yıl önce Meclise asılan, bugün de camekanda sergilenen Türk Bayrağı önünde beraberindekilerle fotoğraf çektirdi.

Kaynak: AA