TBMM’ye 22 yeni fezleke / Kılıçdaroğlu ve Buldan da listede

TBMM’ye yeni fezleke sunuldu. Aralarında CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan’ın da bulunduğu listede 22 vekil var.

Kemal Kılıçdaroğlu

Aralarında Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da bulunduğu 18 milletvekili hakkında, dokunulmazlığın kaldırılması istemiyle 22 fezleke TBMM’ye sunuldu.

Pervin Buldan

Fezlekelerin 7’si HDP milletvekilleri hakkında, biri de Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında hazırlandı. 

Hakkında fezleke hazırlanan HDP’li isimler şöyle: Pervin Buldan, Hüseyin Kaçmaz, Murat Çepni, Muazzez Orhan, Kemal Bülbül, Semra Güzel, Ayşe Acar Başaran. 

CHP’ye 4 fezleke

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu hakkında da bir fezleke hazırlanırken, CHP’li Mahmut Tanal, Ali Öztunç ve Haşim Teoman Sancar hakkında da birer fezleke hazırlandı. 

Ahmet Şık da listede

İyi Parti milletvekilleri Yasin Öztürk hakkında 2, İsmail Ok hakkında ise bir fezleke sunuldu. AKP Aydın Milletvekili Metin Yavuz hakkında da bir fezleke hazırlandı. 

Ahmet Şık

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Barış Atay hakkında bir fezleke hazırlanırken, bağımsız milletvekilleri Ahmet Şık hakkında 3, Cemal Enginyurt hakkında ise bir fezleke hazırlandı.

Daha önce 25 vekil hakkında fezleke sunulmuştu

HDP’li 11 milletvekili hakkında dokunulmazlıklarının kaldırılması talebiyle hazırlanan dosyalar Meclis’e verildi. Dokunulmazlıklarının kaldırılması istenen milletvekilleri ve fezleke sayıları şu şekilde:

Dersim Dağ (5), Berdan Öztürk (3), Semra Güzel (3), Ömer Öcalan (1), Remziye Tosun (2), Mahmut Toğrul (1), Feleknas Uca (1), Ayşe Sürücü (1), Nuran İmir (1), Muazzez Orhan (2) Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz hakkında ise 5 yeni fezleke hazırlandı.

1 Ekim’den bu yana 61 fezleke Meclis’e sunuldu

Aydeniz’in de aralarında olduğu HDP’li milletvekilleri hakkında Meclis’in açıldığı 1 Ekim’den itibaren toplam 61 fezleke Meclis’e sunuldu.