TEB: Maskenin eczane dışında satılmasını doğru bulmuyoruz

Türk Eczacıları Birliği (TEB) Başkanı Çolak, tıbbi bir ürün olan maskenin eczane dışında, marketlerde veya internette satılmasını doğru bulmadıklarını belirterek, uyarıda bulundu.

TEB Başkanı Erdoğan Çolak, maske satışlarına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, tıbbi maskelerin marketler, eczaneler, tıbbi cihaz satışı yapan medikal firmalar ve elektronik ticaret platformları üzerinden 1 TL tavan fiyatıyla satışının yapılacağını belirtti.

Pandemi sürecinde, maskenin ulaşılabilir olmasının gerekliliğinin altını çizen Çolak, bu konuda uyarı yaptıklarını ve maskenin kamunun belirleyeceği bir tavan fiyatla ücretli olarak erişilebilir olması talebini dile getirdiklerini hatırlattı.

‘Maske güvenilir noktalardan temin edilmeli’

Maskenin tıbbi bir ürün olması dolayısıyla güvenilir noktalardan temin edilmesi gerektiğine dikkat çeken Çolak, şunları kaydetti:

“Maskelerin belirli özellikleri, onları koruyucu ya da koruyucu olmayan sınıfına kolayca sokabilir. Bu ürünlerden kar elde etmek isteyen kişiler merdiven altında üretim yaparak, kalitesiz ürünleri piyasaya sürebilir. Bu ürünlerin halka ulaştırılmasında kalite değerlendirmelerinin de yapılması gereklidir. Bunu yapacak kişiler de tıbbi ürünlerin halka ulaştırılmasını bugüne dek üstlenmiş olan uzmanlar olacaktır.”

‘Eczane dışında satılmasını doğru bulmuyoruz’

Bu nedenlerle tıbbi bir ürün olan maskenin eczane dışında, marketlerde yahut internette satılmasını doğru bulmadıklarına vurgu yapan Çolak, “Mesleğimizin gerektirdiği sorumluluk bilinciyle uyarı görevimizi yerine getiriyoruz.” diye ifade etti.

AA – ANKARA