Tehdit edilen gazeteci Demir suç duyurusunda bulundu

Gazeteci Hayri Demir, kendisini sosyal medya üzerinden tehdit eden kişi ya da kişiler hakkında suç duyurusunda bulundu.

Gazeteci Hayri Demir, kendisini sosyal medya hesapları üzerinden tehdit eden kişi ya da kişiler hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. “Tehdit” ve “hakaret” suçlamalarıyla suç duyurusunda bulunan Demir, İlk olarak Instagram üzerinden “KodAdım:YEŞİL (jitem.turkeyy)” isimli sosyal medya kullanıcısı tarafından “Şewbaş hewal ölüm seni bulacak. Jitem” mesajıyla tehdit edildiğini belirtti.

Suç duyurusu dilekçesinde, tehditlerin Twitter hesabı üzerinden de devam ettiğini ifade eden Demir, işkence görüntüleri ve JİTEM’in kurucuları arasında yer aldığı iddia edilen Arif Doğan’ın “GİZLİ” ibareli kimi bilgilerinin fotoğraflarının yollandığını aktardı. Demir, dün aynı hesap tarafından İnstagram’dan AK47 (kalaşnikof) isimli uzun namlulu silaha ait bir fotoğrafla tehditlerin sürdürdüğüne de dikkat çekti.

Tehdit eden kullanıcının profili ‘Yeşil’

Suç duyurusu dilekçesinde, tehdit eden sosyal medya kullanıcısının profil resminin 1990’lı yıllarda faili meçhul cinayetlerle ilgili olarak birçok ceza davasında yargılanan, halen de yurtdışında yaşadığı iddia edilen “YEŞİL” kod isimli Mahmut Yıldırım’a ait fotoğraf olduğu belirtildi. 

‘Türkiye’de öldürülen gazetecilerin sayısı 66’

Dilekçede, Türkiye’de gazetecilere dönük saldırı ve faili meçhul cinayetlerin yıllardan beridir karşı karşıya kalınan bir durum olduğunu hatırlatan Demir, Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin güncel rakamlarına göre Türkiye’de öldürülen gazetecilerin sayısının 66 olduğunu vurguladı. Türkiye’de gazetecilerin ve çeşitli çevrelerin sürekli hedef haline getirildiğini ifade eden Demir, “Aralarında gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi kendisini ‘devlet görevlisi’ olarak lanse eden kişilerce kaçırılmış, çeşitli teklifler taraflarına yapıldıktan sonra serbest bırakılmıştır” dedi.

Demir, dilekçenin sonuç kısmında ise, kişilerin sosyal medya platformlarından taleple tespit edilebileceğini hatırlatarak başına gelebilecek her türlü saldırı girişiminden de bu kişilerin sorumlu olacağını belirtti.

MA – ANKARA