‘Tehditler alan Kaftancıoğlu’nun koruma kararı neden kaldırıldı?’

CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talebiyle Meclis Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesi ile CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasının nedenini sordu.

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek tarafından TBMM Başkanlığı’na sunulan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun yanıtlaması talep edilen soru önergesinde CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun tehditler aldığı hatırlatılarak ‘Koruma kararının kaldırılmasının gerekçesi nedir?’ diye soruldu.

9 Kasım Cuma günü Kaftancıoğlu’nun CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda toplantı halindeyken iki polis memuru tarafından kendisine iletilen tebligat ile koruma kararının kaldırıldığının aktarıldığı Zeybek imzalı soru önergesinde şu ifadelere yer verildi:

CHP İstanbul Milletvekili Gökan Zeybek

“CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu tebligatın altına kendi el yazısı ile koyduğu şerh ’de; “Koruma kararının kaldırılma gerekçesi tarafıma tebellüğ edilmemiş olup, başıma gelebilecek her türlü olayla ilgili İçişleri Bakanlığının sorumlu olduğunu kayıt altına alırım” notunu eklemiştir. Tebligatı imzalamasının hemen ardından 10 dakika içinde CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma polisleri, koruma şube tarafından geri çekilmiştir. Koruma kararının kaldırıldığının tebliğ edildiği metinde herhangi bir gerekçe bulunmamaktadır.”

‘Sorumluluğu üstleniyor musunuz?’

Kaftancıoğlu’na yönelik artan tehditler nedeni ile statüsünün ‘Özel koruma’ statüsüne yükseltildiğinin hatırlatıldığı önergede yer alan ve Zeybek’in Soylu tarafından yanıtlanmasını istediği sorular ise şöyle:

  • Farklı kesimler tarafından aleni bir biçimde kendisi ve ailesi hedef gösterilen, hedef gösterilmesinin akabinde çok kez ölüm tehditleri alan ve hatta yaklaşık bir ay önce özel koruma statüsüne yükseltilen CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırılmasının gerekçesi nedir?
  • Sayın Bakan; alınan bu karar ve yapılan bu gerekçesiz tebligat bilginiz dahilinde midir?
  • Bu gerekçesiz tebligat ve koruma polislerinin geri çekilmesi bilginiz dahilinde gerçekleşmiş ise; 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’den itibaren CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun güvenlik açısından karşılaşacağı olumsuz bir durumdan kim/kimler sorumlu olacaktır? Sorumluluğu üstleniyor musunuz?
  • CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun koruma kararının kaldırıldığı bu kurulun toplanma tarihi nedir? Bu kurul sadece CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu için mi toplanmıştır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmakta mıdır?
  • İstanbul’daki diğer siyasi parti il başkanlıklarındaki koruma statüsünde herhangi bir değişiklik bulunmuyorsa; CHP İstanbul İl Başkanı Dr. Canan Kaftancıoğlu’nun mevcut koruma statüsü ile diğer siyasi parti il başkanlıklarının mevcut koruma statüsü arasında fark yaratan değişken/değişkenler nelerdir?
  • Bu zamana kadar koruma kararları ile ilgili bütün yazışmalar kişiye özel kapalı zarf usulü posta yoluyla iletilmişken, bu kararın 9 Kasım 2019 cumartesi günü saat 12:00’de CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun özel alanına müdahale edilerek, toplantı yarıda kesilecek kadar aciliyet içinde tebliğ edilmesinin sebebi nedir? (yeni1mecra)