Tek isteği ‘babama sarılmak’ olan Ahmet hayatını kaybetti

“Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum” dediği görüntülü mesajıyla tanınan 8 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç, kanser tedavisi gördüğü hastanede hayatını kaybetti.

HDP Milletvekili Gergerlioğlu, gece babası son anına yetişsin diye çok uğraştıklarını belirterek, “3 kez kalbi duran Ahmet için Savcı, ısrarla babayı ancak sabaha göndereceğini söyledi Yetişemedi baba… Kavuşturmamakta inat etmişlerdi hep.” paylaşımında bulundu.

Ahmet Burhan Ataç Fotoğraf: Aidbrom.com

“Babama sarılmak ve iyileşmek istiyorum” mesajıyla tanınan Ahmet Burhan Ataç (8), 2018’de yakalandığı kemik kanseri hastalığından hayatını kaybetti. Gece durumu ağırlaşması üzerine yoğun bakıma alınan Ahmet’in 3 kez kalbi durdu. Ahmet, tüm çabalara rağmen hayata döndürülemedi. Anne Zakiye Ataç’a refakat eden Arlet Natali Avazyan twitter hesabından Ahmet’in hayatını kaybettiğini duyurdu.

Aidbrom adlı haber sitesinde yer alan habere göre; Ahmet Ataç’ın Almanya’nın Köln kentindeki İmmün-Onkoloji Merkezi’ndeki ikinci tedavisi, düşük kan değerleri nedeniyle başlatılamadı. Ahmet Türkiye’ye geri döndükten sonra durumu daha da ağırlaştı.

Ahmet bir kez babasıyla görüşebildi

Anne Zekiye Ataç, Ahmet’in moral bulması ve değerlerinin normale dönmesi gerektiğini söyleyerek, hastalığı cezaevinde bulunan babasıyla yenmesi için yaptığı “Tahliye” çağrısını yineledi. Bu süreçte bir kez babasıyla görüşme şansı bulan Ahmet’in babasıyla bu son görüşmesi oldu.

‘Kavuşturmamakta inat etmişlerdi hep’

HDP Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Ahmet’in hayatını kaybettiğini twitter hesabından paylaştı. Gergerlioğlu paylaşımında, “Canım Ahmet bizden ayrıldı, annesinden, kardeşinden ve doyamadığı babasından ayrıldı. Gece babası son anına yetişsin diye çok uğraştık, 3 kez kalbi duran Ahmet için Savcı, ısrarla babayı ancak sabaha göndereceğini söyledi Yetişemedi baba… Kavuşturmamakta inat etmişlerdi hep.” dedi.

Gergerlioğlu paylaşımının devamında şunları ifade etti: “Ahmet’in OHAL dönemi zulümlerinin, yüzbinlere yapılan zulmün maalesef ki sembolü olmuştu Ahmetcik. Onu tanıdığımdan beri babasından başka beklentisi olmadı bu hayattan, hep onu gördüm. Ama tüm ısrarımıza rağmen ne o babasına kavuştu ne baba son saniyeye kavuştu. Destansı bir hasretlik bitti.”

Ne olmuştu?

Baba Harun Ataç Adana’da özel bir yurtta görev yaptığı sırada 20 Şubat 2018 tarihinde OHAL sürecinde gözaltına alınarak “FETÖ örgütüne üye olmak” suçlamasıyla tutuklandı. Anne Zekiye Ataç iki hafta gözaltında kaldıktan sonra yurt dışına çıkış yasağı getirilerek adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

2018’de kemik kanserine yakalanan ve hastalığı 4. evreye ilerleyen 8 yaşındaki Ahmet, tutuklu babası için sosyal medyada yaptığı çağrıyla tanındı. Hastalığı ilerleyen Ahmet için Almanya’daki bir onkoloji kliniğinde tedavi umudu doğdu. Ancak anne Zekiye Ataç, yurt dışı yasağı nedeniyle Almanya’daki tedavi sürecinde Ahmet’e eşlik edememişti. Ahmet tedavisi için Almanya’ya babaannesi ile gitmişti.

Zekiye Ataç’a pasaport verilmesi için sosyal medyada kampanyalar başlatılmış, yurt dışına çıkışına yönelik yasak önce kaldırılmış, sonra yeniden uygulanmıştı. Geçtiğimiz günlerde yurt dışı yasağı yeniden kaldırılan Zekiye Ataç, pasaportunu alarak 2. tedaviye başlamak üzere Ahmet’le Almanya’ya gitmişti. Fakat doktorların düşük kan değerleri nedeniyle tedavisine devam edememesi üzerine Türkiye’ye geri dönen Ahmet’in durumu ağırlaşmıştı.

Zekiye Ataç, “Ahmet’in moral bulması” için baba Harun Ataç’ın tahliyesi talebiyle sosyal medyadan yeni bir kampanya başlatmıştı. Cezaevinden geçici izin çıkınca, bu süreçte Ahmet babasıyla bir kez görüşme şansı bulmuştu.