TEMA, Cengiz Holding’in bağışını geri çevirdi

TEMA Vakfı’nın orman yangınları nedeniyle başlattığı fidan bağışı kampanyasında, aralarında Cengiz Holding’in de bulunduğu bazı şirketlerin bağışlarını reddettiği öğrenildi.

DW Türkçe’nin haberine göre; Türkiye’de orman yangınlarının etkili olmasıyla birlikte TEMA Vakfı bir fidan bağışı kampanyası başlattı. Geçen hafta başlatılan kampanyaya çok sayıda vatandaş destek oldu. Bireysel bağışların yanında kurumsal bağışlar da alındı ancak TEMA tarafından bazı şirketlerin bağışları geri çevrildi.

Bunların içinde çok sayıda kamu ihalesi alan ve çevreye zarar verdiği gerekçesiyle eleştirilen Cengiz Holding de bulunduğu öğrenildi. 500 bin TL tutarındaki (50 bin fidan) bağış TEMA tarafından iade edildi.

TEMA Vakfı, şirketlerin doğaya verdiği etkinin dikkate alındığını açıklayarak ancak reddedilen şirketin ismini ticari sır olduğu gerekçesiyle açıklamadıklarını bildirdi.

Şirket bugüne kadar hidroelektrik santral, baraj, maden, havalimanı inşaatları olmak üzere pek çok projeyi üstlenmişti. Bunların bir çoğu doğaya verdiği zarar gerekçesiyle çevre örgütlerinin tepkisini toplamıştı.

Cengiz Holding’den açıklama

Cengiz Holding, TEMA’nın kararına ilişkin yaptığı açıklamada, yangın süresince gerek devlet kurumlarıyla gerekse sivil toplum kuruluşlarıyla çok yakın çalıştıklarını belirterek, şu ifadeleri kullandı:

“Böyle bir ortamda Türkiye’nin her yanı yangınla çevriliyken TEMA’nın bizim bağışımızla ilgili yaptığı açıklamayı kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.”

Yeni1Mecra