Temel mal ve hizmetlerden KDV kaldırılsın teklifi

HDP İstanbul MV. Oya Ersoy, temel ihtiyaçlarda KDV’nin kaldırılması için yasa teklifi verdi.

HDP’li İstanbul Milletvekili Oya Ersoy, KDV Yasası’nda değişiklik yapılarak temel harcamalarındaki elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve iletişim mal ve hizmetlerinde KDV’nin kaldırılmasını teklif etti.

Ersoy, Meclis Başkanlığı’na verdiği Kanun teklifinde hayat pahalılığının gün geçtikçe arttığını, açıklanan enflasyon rakamı ile halkın hissettiği enflasyon arasında büyük farklar olduğunu belirterek, “Ücretli çalışanların geliri enflasyon karşısında gün geçtikçe eriyor.
Hemen hemen her gün yeni zam haberi ile uyanıyoruz” dedi. Temel gıda ürünlerinden elektrik ve doğalgaza, köprü ve otoyol hizmetlerine kadar ardı ardına yapılan zamların halkın üzerinden kaldırılamayacak bir yük olduğunu ifade eden Ersoy, şunları kaydetti:

Vergilerin dörtte üçünü emekçiler ödüyor

“Bir yılda elektriğe %100, doğalgaza % 53,8, otoyola, köprülere, PTT’ye %20 zam yapıldı. Sürekli artan faturalar, kredi kartı-banka borçları ile hayat yaşanmaz, tencereler kaynamaz, evler ısınmaz hale geldi. Sermayenin, bankaların, batık şirketlerin vergi borçlarının hepsi temel hizmet vergileriyle, gelir vergileriyle halkın sırtına yükleniyor. Yaşadığımız bu derin krizin faturası ise halka ödetiliyor. Devletin topladığı verginin dörtte üçünü emekçiler ödüyor.
Bildiğiniz gibi geçtiğimiz hafta Fatih’de aylardır ödeyemedikleri faturalar ve maaşlarına gelen hacizler nedeniyle 4 kardeş birlikte intihar etti. Antalya’da ise bir kişi kendisinin, eşinin ve çocuklarının hayatına son verdi.”

Yaşlı, hasta, engelli bakımını da kapsıyor

Oya Ersoy, halkın başta eğitim, barınma, su, enerji olmak üzere en temel yaşamsal ihtiyaçlarına ulaşabilmesi için; elektrik, su, doğalgaz, ulaşım ve iletişim üzerindeki Katma Değer Vergisi’nin kaldırılmasına dair kanun teklifi verdik” dedi. Ersoy, verdiği kanun teklifinde tiyatro, sinema, konser, sergi gibi kültürel ve sanatsal hizmetler ile çocuk, yaşlı, hasta ve engellilere verilen evde bakım hizmetlerinden de KDV kaldırılmasının öngörüldüğünü söyledi. Ersoy, teklifinde borcu olduğu için hiçbir ailenin elektriği, suyu, doğal gazının kesilmeyeceğine dair madde koyduklarını ifade etti. Ersoy, tekliflerinin yasalaşması halinde ailelerin elektrik, su ve doğalgazını kesen şirketlere yaptırım uygulanacağını kaydetti. (HABER MERKEZİ)