Temelli: Koruculuk bekçilerle kentlere taşınacak

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, koruculuğun modernize edilerek bekçilerle kentlere taşınacağına dikkat çekerek, “Bekçilerin beline silah takacak, mahallelerde terör estirecek.” dedi.

HDP Muş İl Örgütü 3. Olağan Kongresi

HDP Muş İl Örgütü 3. Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Kongreye çok sayıda partili ve sivil toplum örgüt temsilcisi katıldı. Kongrede konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Meclis İçişleri Komisyonu’nda kabul edilen “Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanunu Teklifi”ne değindi.

Cumhurbaşkanı hükümet sisteminin “Uydurma ve zorba” bir sistem olduğunu söyleyen Temelli, “Uydurma olduğu için de zorbalıkla ayakta duruyor. Şiddetle, zulümle ayakta duruyor. Elindeki şiddet mekanizmaları yetmemiş şimdi koruculuğu modernize ediyor, kentlere taşıyor, bekçiliği getiriyor. Bekçilerin beline silah takacak, mahallelerde terör estirecek.” dedi. O yüzden yerel demokrasi ile güçlendirilmiş parlamenter sisteme bir an önce geçilmesi gerektiğini belirten Temelli, “Eğer bunu başaramazsak bu zorbalık her yeri kaplamaya devam edecek. O yüzden yeni bir iktidara ihtiyaç var, HDP iktidarına ihtiyaç var.” diye konuştu. 

‘Kaynakları felaketleri büyütecek şekilde kullanmışlar’

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli

Elazığ depreminin ardından yeniden gündeme getirilen deprem vergilerine değinen Temelli, 1999 Kocaeli depreminden sonra ilave vergiler alındığını söyledi. Temelli, şöyle konuştu: “Bu vergiler için dendi ki buradan bir kaynak yaratacağız, deprem bölgelerinde yapacağımız yatırımlarla büyük felaketlerin önüne geçeceğiz. Ama tam tersine o büyük felaketlere hazırlanmak yerine o büyük felaketleri büyütecek şekilde bu kaynakları kullanmışlar. Sırf müteahhitleri zengin olsun diye. Şimdi çıkıyor millete ahkam kesiyor, ‘Kaynağı nerede kullanmak gerekiyorsa orada kullandık’ diyor. İşte Elazığ bunu gösterdi. Yarın İstanbul da bunu gösterecek. Van da bunu göstermiştir.”

‘İsrail’in ördüğü duvarların çimentosunu Türkiye yolluyor’

İktidarın Filistin’i destekleyen açıklamalarını “Göz boyama” olarak değerlendiren Temelli, “İsrail devleti Filistinlileri gettolara mahkum ediyor, duvarların içinde yaşamaya mahkum ediyor. Büyük büyük duvarlar örüyor. Hani bizim sınıra örülen duvarlar var ya ondan da yüksek duvarlar örüyorlar. Filistin halkı o duvarların arkasında aç, yoksul, İsrail devletinin şiddetine maruz kalıyor. O betonlar nasıl örülüyor derseniz Türkiye’de giden çimento ile örülüyor.” dedi.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; tek liste ile gidilen kongrede HDP Muş İl Eşbaşkanlığı’na Sibel Genç ve Abdulbarih Yiğit seçildi.