Temelli: Mücadeleyi birlikte var etme zamanı gelmiştir

DİSK 16. Olağan Genel Kurulu’nda konuşan HDP Eş Genel Başkanı Temelli, emek ve demokrasi mücadelesini birlikte var etme zamanı geldiğini belirterek, “Bugün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şey bir an önce bu iktidardan kurtulmaktır. Bunu başarabiliriz.” şeklinde konuştu.

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli DİSK 16. Olağan Genel Kongresi’nde konuştu Fotoğraf: @diskinsesi

İstanbul’da Haliç Kongre Merkezi’nde başlayan DİSK 16. Olağan Genel Kongresi konukların konuşmalarıyla devam etti. Kongrede konuşan konuklardan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Neo-liberalizmi tek sözcükle anlatmak gerekirse bu sözcüğün güvencesizlik olduğunu söyledi.

‘Dünya daha fazla şiddet girdabına sürüklendi’

“Güvencesiz bir dünyayı var etmek için de daha fazla şiddet daha fazla savaş gerekiyordu öyle yaptılar.” diyen Temelli, bu güvencesizliği dayatmak için emeğin daha fazla sömürülmesi, doğanın daha fazla talan edilmesi adına dünyanın daha fazla şiddet girdabına sürüklendiğini belirtti.

‘Her yere savaşı taşıdılar’

Her yere savaşın taşındığına vurgu yapan Temelli, geriye dönüp bakıldığında 2020 başında yeni bir on yılın başında olunduğunu söyledi. Temelli, bu yeni on yılın aslında bu köhne düzenin çöküşünü çağırdığını belirterek, şöyle konuştu: “Yani bu düzeni hep birlikte yenme zamanı gelmiştir diyor. Bu geride bıraktığımız bu köhne düzenin yıkılma zamanıdır. Dünyanın her yerinde emekçiler, halklar, işçiler, gençler, kadınlar meydanlarda Bağdat’tan Beyrut’a, Barcelonaya kadar, Ekvator’dan, Cezayir’ye kadar Şili’ye kadar. Şili’de insanlar emekçiler bağırıyor ‘neo liberalizm Şili’de doğdu Şili’de öldüreceğiz’ diyorlar.”

‘Mücadele köhne düzenin sonunu hızlandıracak’

“Gelin neoliberalizmi her yerde öldürelim. Kapitalizmden bu şiddet düzeninden bu köhne düzenden hep birlikte kurtulalım.” diyen Temelli, Türkiye’de yükselecek emek ve demokrasi mücadelesinin bu köhne düzenin sonunu hızlandıracağına inandığını kaydetti.

‘Yan yana mücadeleyi örme zamanı gelmiştir’

Emek ve demokrasi mücadelesini birlikte var etme zamanı geldiğini belirten Temelli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Yan yana bir mücadeleyi örme zamanı gelmiştir. Bugün Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu şey bir an önce bu iktidardan kurtulmaktır. Bunu başarabiliriz. Farklı farklı mücadele alanlarında bütün farklılıklarımızla Türkiye’de tüm dünyada olduğu gibi bir mücadele yükseliyor. Bu farklı mücadeleleri ortak dilini var etmeliyiz. Ortak eylemliliğini hayata geçirmeliyiz. Bunu var edebiliriz. Toplumun halkların beklentisi umudu bu yöndedir. Umudu büyüttük şimdi bu umudu büyütme ve iktidarı değişme zamanı gelmiştir.”