Termik santrallere 2.5 yıl daha ‘kirletme hakkı’ veriliyor

Meclis Plan ve Bütçe Komisyonu’nda 2’si kamuya ait 13 termik santrale yılbaşından itibaren 2.5 yıl daha havayı “kirletme hakkı” veriliyor. CHP’li Ali Öztunç, filtresiz çalışan Afşin Elbistan Termik Santrali nedeniyle en kirli şehrin Maraş olduğunu belirterek, “Ölümlerden siz sorumlu olacaksınız” dedi.

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nun 1 Kasım’da yapılan toplantısında “havayı kirletme izni” olarak nitelendirilen madde yeniden görüşüldü ve Meclis Genel Kurulu’na sunulmak üzere kabul edildi. Maddeye göre, insan sağlığına ve çevreye zarar verdiği halde bugüne kadar gerekli yatırımları yapıp önlemleri almadığı için önümüzdeki yılbaşında kapatılması gereken 2’si kamuya 11’i özel sektöre ait 13 termik santrale 2,5 yıl daha ek süre verilmesi öngörülmektedir.

TBMM’de, Özelleştirilen Termik Santrallere çevre mevzuatı açısından gerekli şart ve izinleri tamamlaması amacı ile süre uzatımı verilmiş ve bu süre asla uzatılmayacak denilmişti. Hükümet yetkilileri Afşin Elbistan Termik Santrali filtresiz çalışmayacağını ifade etmişti.

CHP PM Üyesi ve Maraş Milletvekili Ali Öztunç, santrallere süre uzatımı verilmesini eleştirerek, “Hava kirliliğinin en yüksek olduğu Kahramanmaraş’taki filtresiz çalışan Afşin Elbistan Termik santrallerinin yaydığı zehirden yaşanan ölümlerden siz sorumlu olacaksınız. Daha önce verdiğiniz sözün arkasında durun ve halkı zehirlemekten vazgeçin” dedi.

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 2018 raporuna göre Türkiye’deki 81 ilin 56’sı uluslararası standartlar açısından kirli hava soluyor. Hava kalitesi en kötü şehirler sıralamasında Maraş en ön sıralarda yer alıyor.

Dünya Sağlık Örgütü, hava kirliliği sonucu kanser yapıcı maddeler arasında kömüre dikkat çekerek, sadece 2017 yılında Türkiye’de hava kirliliğinden ölenlerin sayısı trafik kazalarında ölenlerden 7 kat daha fazla olduğunu yayınladığı raporlarda vurgulamıştı. 2017’de, hava kirliliği, Dünya Sağlık Örgütü’nün önerdiği kılavuz değerlere indirilseydi Türkiye’de yaşanan ölümlerin yaklaşık yüzde 13’ü engellenebilirdi.