TESK: 2 milyon esnaf ve sanatkarın talebi yerine getirilsin

TESK Genel Başkanı Palandöken, esnaf ve sanatkarların sigorta prim gün sayısının eşitlenmesini ve AVM’ler ile haksız rekabetin önüne geçilmesi için perakende yasasının güncelleştirilmesini istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, taleplerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Palandöken, konfederasyonun internet sitesinde yaptığı açıklamada yaklaşık 2 milyon esnaf ve sanatkarın hükumetten olmazsa olmaz talepleri olduğunu bildirdi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken

Esnafın ekonominin barometresi olduğunu ifade eden Palandöken, esnafın taleplerinin yerine getirilmesinin ekonomiye olumlu yönde yansıyacağına dikkat çekti. Palandöken, 2018-2019 yıllarındaki ekonomik dalgalanmanın başta esnaf ve sanatkar olmak üzere tüm kesimleri etkilediğine işaret ederek, dalgalanmanın etkisini ortadan kaldırmak için hükumet tarafından atılacak dengelenme adımlarının kısa süre içinde piyasaları etkileyeceğine vurgu yaptı.

‘Esnafın sırtındaki yüklerden kurtarılması gerek’

Bu dengelenme sürecinde esnafın taleplerine kulak verilmesinin süreci pozitif yönde etkileyeceğini ifade eden Palandöken, “Çünkü esnaf adeta ekonominin yapı taşıdır. Esnaf ve sanatkarın işi iyi olursa ekonomi de iyi olur. Ancak esnafımızın rahatlaması ve hamle yapabilmesi için öncelikle sırtındaki yüklerden kurtarılması gerek” diye kaydetti.

‘Sigorta primleri yükseldi’

Sosyal güvenlikteki sıkıntıların çözümü ile esnafın rahat nefes alacağını belirten Palandöken, şunları ifade etti: “Asgari ücrete bağlı olarak esnafımızın ödediği sigorta primleri yükseldi. Yıllık bazda hesaplanınca esnafımız neredeyse sermayesi kadar sigorta primi ödüyor. Esnaf yalnızca kendi sigorta primini değil yanında çalışan işçinin de sigorta primini ödemekle yükümlü.”

‘Prim gün sayısı eşitlenmeli’

Kısa süre içinde esnaf ve sanatkarın sigorta primlerinin altında ezilmekten kurtarılması gerektiğini ifade eden Palandöken, şunları kaydetti: “Sigorta primlerinin yanı sıra esnaf uzun prim gün sayısı altında da eziliyor. SSK’lı çalışanların emekliliği için 7 bin 200 prim gün sayısı yeterliyken esnaf ve sanatkarımız emeklilik için 9 bin günü doldurmak zorunda. Arada bin 800 prim günü, yani yaklaşık 5 yıllık fark var. Tüm kesimlerin eşit haklara sahip olması ve sosyal güvenlikte norm birliğinin sağlanması için prim gün sayısı eşitlenmeli.”

‘Perakende yasası güncellenmeli’

Anayasada da devletin esnaf ve sanatkarı korucuyu tedbirler almakla yükümlü olduğunun belirtildiğine işaret eden Palandöken, “Ülke genelinde 40 bine yakın zincir market ve 488 AVM var. Bir cadde üzerinde bazen en az 3 tane zincir market yan yana çalışıyor. Bu zincir marketlerde ve AVM’lerde esnaf ve sanatkarımızın yaptığı tüm işler yapılıyor. Bu haksız rekabetin önüne geçmek için Perakende Yasası günümüz şartlarına göre güncellenmeli” dedi.

Palandöken, taleplerini kısa zamanda yerine getirilmesi için ilgili birimlere ilettiklerini kaydetti.