TESK: Pazarlar tam zamanlı olarak faaliyete geçmeli

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Kovid-19 önlemleri nedeniyle pazar esnafının zor günler geçirdiğini belirterek “Pazarlar bir an önce tam zamanlı olarak faaliyete geçmeli.” dedi.

TESK Genel Başkanı Bendevi Palandöken, Pazar esnafına ilişkin yazılı açıklama yaptı. Palandöken, son zamanlarda gıda fiyatlarının artması üzerine Türkiye Sebzeciler Meyveciler Seyyar Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca ve Ankara Pazarcılar Odası Başkanı Recep Ayhan ile “Keklikpınarı Pazar Alanı”nı ziyaret ettiğini belirtti.

‘Pazar esnafı cirosunu marketlere kaptırdı’

Ziyarette, sebze ve meyvelerin fiyatlarını inceleyerek pazarcıların sorunlarını dinlediğini ifade eden Palandöken, salgın döneminde pazar esnafının cirosunu marketlere kaptırdığına dikkat çekti. Palandöken, şunları kaydetti:

“Salgında uygulanan sokağa çıkma yasağı nedeniyle vatandaşlar hafta içi saat 21.00’den sonra ve hafta sonları pazara gidemiyor. Özellikle yoğun çalışan vatandaşlar marketlerin insafına terk ediliyor. Şu an yeni bir düzenlemeyle vatandaşın ve pazarcı esnafının mağduriyeti giderilmeli. Pazarlar bir an önce tam zamanlı olarak faaliyete geçmeli. Bu sayede ürünlerin fiyatı dengelenir ve fiyat istikrarı sağlanır. Eğer pazarlar olmazsa ürün fiyatları çok daha pahalı olurdu.”

Palandöken, pazarlardaki fiyatların marketlerden daha cazip olduğunu vurguladı.

AA – ANKARA