Teslim Töre’nin mezarına saldırı

68 kuşağının öncü isimlerinden Teslim Töre’nin İstanbul, Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan mezarına saldırı gerçekleştirildi.

Türkiye’deki 68 kuşağının öncü isimlerinden Teslim Töre’nin Karacaahmet Mezarlığı’nda bulunan mezarına saldırı gerçekleştirildi. Kim ya da kimler tarafından gerçekleştirildiği tespit edilemeyen saldırıda, Töre’nin mezar taşı tahrip edilerek, metal plaklarla yapılan Töre’nin resmi ve “Fabrikalar, Tarlalar, Siyasi İktidar Her Şey Emeğin Olacak” yazısı söküldü.

Saldırıya ilişkin olarak Töre’nin kızı Muazzez Töre, saldırganların kim oldukları hakkında herhangi bir bilgiye ulaşamadıklarını söyledi. Töre, yaşananların faşizan bir saldırı olduğunu vurgulayarak, saldırının bilinçli bir şekilde gerçekleştirildiğini ve devrimci mücadeleyi hedef aldığını belirtti.

Töre, en kısa zamanda mezarı onararak, eski haline getireceklerini de sözlerine ekledi.

İsviçre’nin Bern şehrinde kanser tedavisi gördüğü hastanede 24 Kasım günü yaşamını yitiren 68 kuşağı devrimci hareketinin öncülerinden Teslim Töre, 28 Kasım 2019’da binlerce insanın katıldığı cenaze töreninin ardından yoldaşı Sinan Cemgil’in yanında toprağa verilmişti.

MA / İSTANBUL