Tespih tanelerinin kadın ustası

Türkiye’nin ilk kadın tespih ustası Taha Enuştekin (29), tespih üretimi yaptığı imalathanesinde, kahkahaları torna makinesinin sesine karışıyor. 

Zorluklarla açtığı imalathanesinde değerli taşlardan hazırladığı tespih tanelerini titizlikle diziyor, imamesini yerleştirip arkasına yaslanıyor. Ve anlatmaya başlıyor.

Diyarbakır’da erkek bir ustanın yanında temizlikçi olarak başladığı işte, ustasını dikkatle izleyerek mesleği öğrenmiş, “kadın tespihçi mi olur?” sözlerine aldırış etmeden hem ailesine hem de topluma bir cevap vermiş Taha Usta. Yetinmemiş kendi imalathanesini açmış. Tam sekiz yıldır erkeklerin şaşkın bakışları arasında, ağaçlardan, fosillerden, değerli taşlardan yaptığı 99’lük, 33’lük tespihleri iplerine dizmiş sabırla. Taha Usta, “Pes etmedim,” diyor inatla. 

Kadınlar daha iyi tespih yapar

Onun mesleğine göstermiş olduğu sabır en kolayı anladığımız kadarıyla. En başta ailesine, topluma, özellikle de erkeklere karşı gösterdiği sonsuz sabrın sebebi kadın olarak ayakta kalma çabası aslında. Bu mesleği erkeklerden ziyade kadınların daha iyi yapacağına inanıyor. “Ciddi bir anlamda tespih işini kadınların yapması gerekiyor. İşçilik dediniz mi, kadın daha iyi çalışır. Kadınlar daha çok bu işin tozundan kaçındığı için yanaşmıyor tespih işine. Kaçması gereken değil dört elle sarılması gereken bir meslek aslında.” 

Ailem hala destek vermiyor

Taha Enuştekin.

İmalathanesini hem maddi hem de manevi büyük zorluklarla açtığını anlatan Taha Usta, şöyle sürdürüyor sözlerini:

“Ailem bana bu işyerini açmamda hiç destek vermedi. Kadınsın, yapamazsın dediler. Büyük zorluklarla bu raddeye geldim. Ailem hala kapatıyor önümü. Babamın ve annemin elinde olsa izin vermez. Kendi çabamla çalışıyorum. Her şeyi kendim karşılıyorum. Bu imalathaneyi açmak ve sürdürmek hiç de kolay olmadı.”

Meslektaşı kadın ustalarla buluşmak istiyor

Taha Usta, özgün bir alanda çalışmanın güzel bir duygu olduğunu söyleyerek, “Size bir obje geliyor ve ondan bambaşka bir şey çıkarıyorsunuz. El yeteneği isteyen bir şey. Herkes yapamaz,” diyor.

Yaptığı işten gurur duyan Taha Usta, kendisi gibi bu mesleği icra eden diğer üç kadın tespih ustası ile bir araya gelmek istediğini de söylüyor. Taha Usta meslektaşları ile karşılaştığında onlara “İyi ki bu mesleği yapmışsınız. Hiçbir erkeğe boyun eğmemişsiniz. Helal olsun size, demek isterdim,” diye sürdürüyor sözlerini…

Video Haber: Asya Gülbağ

Kamera: Şirvan Oktay Gürer

Kurgu: Aysu Demirel