TFF kararını Mayıs ayında verecek, ligler en erken Haziran’da oynanacak

Türkiye Futbol Federasyonu dünyaya yayılan koronavirüs nedeniyle 19 Mart’ta liglere ara verilmesinin ardından açıklamada bulundu.

Mayıs ayının ilk haftasında tekrar bir araya gelerek yapılacak değerlendirme sonrasında liglerin durumuna karar verileceği belirtildi.

“Önceliğimiz daima sporcularımız, futbola hizmet eden tüm bireylerimiz ve taraftarlarımızın sağlığıdır” denilen açıklamada Gençlik ve Spor Bakanlığı koordinasyonunda, Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda insan hayatı önceliğinden taviz verilmeyeceği belirtildi. TTF, UEFA ile de ortak hareket edileceği ve 2019-2020 sezonunun sağlıklı bir şekilde tamamlanmasını amaçladıklarını ifade etti:

“Nitekim UEFA’nın 55 üye ülke Federasyonu ile 1 Nisan Çarşamba günü video konferans yöntemiyle yaptığı toplantıdaki tavsiyesi ve beklentisi de bu yöndedir. UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, Avrupa Kulüpler Birliği Başkanı Andrea Agnelli ve Avrupa Ligler Birliği Başkanı Lars-Christer Olsson imzalı dün gece tüm paydaşlar ile paylaşılan ortak mektupta da ne kadar gecikme olursa olsun sezonun tamamlanmasının önemi ve önceliğinin altı çizilmiştir.”

Kulüplerin oyuncuları ve diğer sözleşmeleriyle ilgili UEFA’yla temasta olunduğu UEFA’nın oluşturduğu çalışma gruplarının tavsiyeleri de dikkate alınacağı ifade edildi:

“Bu kapsamda liglerle ilgili süreç; devletimizin kararları, Bilim Kurulu’nun tavsiye raporları, Gençlik ve Spor Bakanlığımızın koordinasyonuyla UEFA’nın da görüşleri doğrultusunda Mayıs ayının ilk haftasında TFF Yönetim Kurulu tarafından yeniden değerlendirilecektir. 

Ligler en erken haziran başında oynayacak

Bu durumda takımlarımızın hazırlık süreci de göz önünde bulundurulduğunda liglerimiz en erken Haziran ayı başında oynanabilecektir. Federasyonumuzun gelişmelere göre yukarıda belirtilen tüm şartlara uygun olarak 10 alternatifli senaryosu, planı ve programı da hazırdır.”