TGB isimli bir grup TTB’yi hedef gösterdi

Ankara’da “toplantı ve gösteri” yasağı uygulanmasına rağmen TGB isimli bir grup, TTB binası önünde toplanarak TTB’yi hedef gösterdi.  

Türkiye’de koronavirüs sebebiyle ilk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden bu yana “toplantı ve gösteri” yasağının uygulandığı Ankara’da, Türkiye Gençlik Birliği (TGB) adında bir grup, basın açıklaması yaparak Türk Tabipleri Birliği’ni (TTB) hedef gösterdi.  

TGB isimli grup TTB’yi hedef gösterdi, polis kontrolünde dağıldı

Avrupa’da bulunan Tora Akademîsyenên Kurd (Kurd-Akad) Derneği’nin düzenlediği “Kürt Doktorlar ve Müttefik Meslekler Konferansı”na TTB Merkez Konseyi’nde bulunan bir ismin de katılacağı gerekçe gösterilerek TTB Merkez Konseyi binası önünde bir araya gelen 20 kişilik grup, basın açıklaması yaptı. 

TGB üyelerinin yaptığı açıklamada, TTB Merkez Konsey Başkanı ve insan hakları savunucusu Şebnem Korur Fincancı’nın akademik çalışmaları ve sokağa çıkma yasaklarında yaşanan hak ihlallerini gündemleştirdiği için hedef aldı.

Polis kontrolünde dağıldılar

Grubun, TTB binası önünde yaptığı açıklamaya polisin müdahale etmemesi dikkati çekti. Yaptıkları açıklama ve attıkları sloganlarla TTB’yi hedef gösteren grup, açıklamanın ardından polis kontrolünde dağıldı. 

Diğer kitle örgütleri eylemlerinde 178 gözaltı

Ankara’da Mart ayından bu yana pandemi gerekçesiyle demokratik kitle örgütlerinin eylemlerine izin verilmiyor.

Salgın başladığından bu yana farklı tarihlerde gösteri ve yürüyüş hakkını kullanmak isterken “pandemi” gerekçesiyle müdahale edilen sadece 9 eylemde aralarında sağlık emekçisi, kadın, çocuk 178 kişi yerde sürüklenerek gözaltına alındı. 

Müdahale edilen eylemler şöyle: 

“*31 Mart tarihinde ‘Sağlık çalışanları arasında ayrımcılık olmaz’ diyerek İbni Sina Hastanesi önünde açıklama yapmak isteyen 5 sağlık emekçisi gözaltına alındı. 

* Soma Katliamı’nın 6’ncı yıldönümü nedeniyle 14 Mayıs’ta Çankaya ilçesi Olgunlar Sokak’ta bulunan Madenci Anıtı önünde anma yapmak isteyen demokratik kitle örgütlerine polis müdahalesi sonrası 14 kişi gözaltına alındı. 

* 20 Temmuz’da iki farklı noktada Suruç Katliamı’nın 5’inci yılında anma yapmak isteyenlere polis müdahalesinde 42 kişi gözaltına alındı. 

* 16 Ağustos’ta ‘Yaşam Zinciri’ eylemi yapmak isteyen kadınlara polis sert müdahale etti, 33 kişi gözaltına alındı. 

* 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Ankara Garı önünde yapılmak istenen barış zinciri eylemine polis müdahalesi sonucu HDP Parti Meclis (PM) Üyesi Aydın Erdoğan darp edilerek gözaltına alındı. 

10 Ekim anmasında 11 gözaltı olmuştu

* Ankara Gar Katliamı’nda yaşamını yitirenleri anmak için Gar Meydanı’na yürüyen aileler ve demokratik kitle örgütlerine polis müdahale etti. Darp edilen 11 kişi gözaltına alındı. 

* 14 Ekim’de İSİG Meclisi’nin ‘7. ayında Kovid-19’ konulu açıklamasına müdahale eden polis, aralarında sağlık emekçilerinin de bulunduğu 7 kişiyi gözaltına aldı. 

* 24 Ekim’de ‘İnsanca yaşamak istiyoruz’ talebiyle basın açıklaması yapmak isteyen Halkevleri üyelerine polis müdahale etti. 30 kişi darp edilerek gözaltına alındı. 

* Öğrenci Kolektifleri üyesi öğrenciler, kuruluşunun 39’uncu yılında, ‘YÖK kapatılsın, üniversiteler açılsın’ sloganıyla YÖK’ün önüne giden 35 öğrenci, polislerce gözaltına alındı.”

MA