TGC Basın Özgürlüğü Ödülü Fatih Polat’a verildi

2020 TGC Basın Özgürlüğü Ödülü’ne “kişi” dalında gazeteci-yazar Fatih Polat, “kurum” dalında ise işsiz gazeteciler değer görüldü.

TGC, Polat’ın gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıktığını belirtti.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nin (TGC) basın özgürlüğünün önemini vurgulamak amacıyla 1989 yılından bu yana verdiği Basın Özgürlüğü Ödülleri’nin sahipleri belli oldu.

TGC yaptığı yazılı açıklamada, 2020 Basın Özgürlüğü Ödülü Büyük Seçici Kurulu, 10 Temmuz günü Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde toplandığını belirtti. Açıklamada, Basın Özgürlüğü Ödülleri Büyük Seçici Kurulu’nda bu yıl; Türkiye Gazeteciler Sendikası Genel Başkanı Adnan Özyalçıner, Yazar ve TGC üyelerinden Altan Öymen, TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Türkiye Yayıncılar Birliği Başkanı Kenan Kocatürk, İstanbul Barosu Başkan Yardımcısı Nazan Moroğlu, Arel Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nurçay Türkoğlu, Birgün Gazetesi ve TGC Yönetim Kurulu Üyesi Semra Kardeşoğlu, TGC Genel Sekreteri Sibel Güneş, bu ödülü daha önce kazananları temsilen Tuğrul Eryılmaz, TGC Başkanı Turgay Olcayto  ve PEN Türkiye Merkezi Başkanı Zeynep Oral’ın yer aldığı belirtildi.

‘Polat ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkıyor’

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü “kişi” dalında Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni gazeteci-yazar Fatih Polat’a verildi. Açıklamada, Polat’ın bu ödüle değer görülmesine ilişkin şunlar ifade edildi: “Türkiye’de gazetecilere dayatılan zor koşullara rağmen mesleğin evrensel kurallarından ödün vermeden halkın haber alma hakkına sahip çıkarak, demokrasi ve özgürlüğe ulaşılması için verdiği mücadelesinden ötürü Polat ödüle değer görüldü.”

‘kurum’ dalındaki ödül işsiz gazetecilere verildi

2020 Basın Özgürlüğü Ödülü ‘kurum” dalında ise “Türkiye’de halkın haber alma hakkının engellenmesi ve toplumsal belleği zedelemek için egemenler eliyle gazetecilik mesleğinden uzaklaştırılan meslektaşlarımızla dayanışma amacıyla işsiz gazetecilerin ödüllendirilmelerine karar verildi” denildi.

Açıklamada, pandemi dolayısıyla ödüllerin veriliş tarihinin daha sonra açıklanacağı belirtildi.