TGC Veyis Ateş’i üyelikten çıkardı

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC) Yönetim Kurulu, siyaset-mafya ilişkileri içerisinde yer aldığı iddiaları nedeniyle Veyis Ateş’i üyelikten çıkardı.

TGC Yönetim Kurulu, 26 Haziran Cumartesi günü yaptığı toplantıda 4315 sicil numaralı üyesi Veyis Ateş hakkında siyaset mafya ilişkileri içinde yer aldığı yönündeki iddialar nedeniyle açtığı disiplin soruşturmasını da değerlendirdi.

Ateş savunmasını göndermedi

TGC, Veyis Ateş’in 10 Haziran 2021 günü yapılan Yönetim Kurulu toplantısından sonra açılan disiplin soruşturması nedeniyle istenen savunmasını göndermediğini belirtti. TGC, aldığı kararda, “Veyis Ateş’in yurt dışında tutuklanan Sezgin Baran Korkmaz’ın taleplerini İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya ilettiğini kabul eden açıklamaları ve kamuoyuna yansıyan ‘ses kaydı’ alenileşmiştir.” dedi.

Veyis Ateş’in tutum ve davranışlarının TGC’nin amacıyla ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’nde belirtilen ilkelerle bağdaşmadığının ortaya çıktığının belirtildiği kararda, şu ifadeler yer aldı:

“Tüzüğün 11.maddesi ile Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ndeki ‘Gazetecinin doğru davranış kuralları, hak ve sorumluluklarıyla bağdaşmayan tutum ve davranış içinde olmak’ ve ‘Gazeteci, çıkar ve nüfuz sağlayacak habercilikten kaçınmalıdır. Mesleğini gölgeleyecek, itibarını sarsacak türden oluşumlar içerisinde yer almamalıdır’ hükümleri dikkate alınarak Veyis Ateş’in oy birliğiyle üyelikten çıkarılmasına karar verilmiştir.”

Kararda, Ateş’in çıkarılma kararına karşı Genel Kurulda itiraz hakkı olduğunun kendisine bildirileceği belirtildi.  

Yeni1Mecra