TGC, yazar Toptaş’a verdiği ödülü iptal etti

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti (TGC), edebiyat dünyasında taciz suçlamalarıyla gündeme gelen yazar Hasan Ali Toptaş’a 2013 yılında verilen Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü iptal ettiğini duyurdu.

Hasan Ali Toptaş

TGC Yönetim Kurulu, yazar Hasan Ali Toptaş’a 2013 yılında verdikleri ödülü iptal etmelerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, kadınların çalışma yaşamının her kademesinde başarıyla yer aldığına vurgu yapılarak, “Karşılarındaki en önemli engellerden birinin işin zorluğu değil, iş hayatında karşılaştıkları cinsel tacizler olduğu ortadadır ve bunun her gün birçok örneği kamuoyuna yansımaktadır.” denildi.

‘Cinsel tacize toplumun her bireyi ve kurumu karşı çıkmakla sorumludur’

Kadınlara, erkeklere, çocuklara yönelik şiddet, cinsel içerikli, bedensel, sözlü saldırı ve bezdiri içeren her türlü davranışın taciz ve suç olduğuna işaret edilen açıklamada, şunlar ifade edildi:

“Günümüzde yasal düzenlemelerle engellenmeye çalışılan cinsel tacize karşı toplumun her bireyi ve kurumu karşı çıkmakla sorumludur. TGC Kadın Gazeteciler Komisyonu bu konuda yıllardır bir çalışma yürütmektedir. Hazırlanan Toplumsal Cinsiyet Eşitlikçi Haber Kılavuzu ile hem kadın habercilerin yaşadıkları sorunlar gündeme taşınmış, hem de kadın haberlerinin nasıl hazırlanması ve medyada nasıl yer alması gerektiği ile ilgili ilkeler ortaya konulmuştur.”

‘Her türlü şiddet ve tacizin karşısındayız’

Açıklamada, TGC Yönetim Kurulu’nun da son günlerde edebiyat alanında gündeme gelen bazı yazarların isimlerinin geçtiği cinsel taciz iddialarını gündemine alarak değerlendirdiği belirtildi. Bu yazarlardan biri olan Hasan Ali Toptaş’ın 2013 Sedat Simavi Edebiyat Ödülü’nü aldığının hatırlatıldığı açıklamada, şöyle denildi:

Hasan Ali Toptaş’ın kamuoyuna yaptığı açıklamalar da dikkate alınarak konu değerlendirilmiştir. Yönetim Kurulu TGC internet sitesindeki 2013 TGC Sedat Simavi Ödülleri’ni kazananlar listesinden Hasan Ali Toptaş’ın adının kaldırılarak verilen Edebiyat Ödülü’nün iptal edilmesine karar vermiştir. Türkiye Gazeteciler Cemiyeti olarak her türlü şiddet ve tacizin karşısında olduğumuzu bir kez daha kamuoyunun bilgisine sunarız.”  

Yeni1Mecra