TGS Emniyet’in gazetecilere müdahaleleri için suç duyurusunda bulundu

TGS Ankara Şubesi Emniyet’in sahada çalışan gazetecilere yönelik engelleme ve şiddetine dair suç duyurunda bulundu.

TGS Ankara Şubesi Başkanı Esra Koçak Mayda, gazetecilerin görevlerini yapmaları ve halka haber ulaştırmaları için mücadeleye devam edeceklerini söyledi.

TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda, Ankara Emniyeti’nin gazetecilere yönelik engelleme ve müdahalelerinin yaygın ve sistematik bir uygulama haline geldiğini söyledi.

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Ankara Şubesi, kentte gazetecilere yönelik polis engellemesine ilişkin Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaptı. Adliye önünde yapılan açıklamaya çok sayıda gazeteci de destek verdi. Açıklamada konuşan TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak Mayda, Ankara Emniyeti’nin koronavirüsü (Kovid-19) gerekçe göstererek, gazetecilere fiziksel ve sözsel şiddet uyguladığına dikkat çekti.

Yaygın ve sistematik hale geldi

Polisin tutumuna ilişkin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulunduklarını da dile getiren Mayda, “Suç duyurusunu hem üyelerimiz hem de sahada çalışan arkadaşlarımızın bize şikayetleri nedeniyle yapıyoruz. Gazetecilerin alanlarda eylemleri takip etmesi, halkın haber alma hakkı içindir. Gazeteciler kamu görevi yapıyor. Gazeteciler kurumlarının görevlendirmesiyle orada duruyorlar. Dolayısıyla burada bir insan hakları ihlali olduğunu söylememiz açıktır. Ankara Emniyeti’nin bu uygulamasının yaygın ve sistematik bir uygulama haline geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

‘Mücadeleye devam’

Haber alma hakkı ve basın, ifade özgürlüğünü engellemeye yönelik olan bu girişimlerin anayasaya ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ne (AİHS) aykırı olduğunu belirten Mayda, şunları söyledi: “Kolluk kuvvetleri gazeteci arkadaşlarımıza, ‘görüntü çekme’, ‘buradan uzaklaş’, ‘sen kimsin?’ diye soruyor ya da itiyor veyahut kalkanlarını kaldırıp, görüntü almalarını engelliyor. Anayasa’nın 28’inci maddesi, ‘Basın hürdür ve sansür edilemez’ der ve devlet de basının ifade özgürlüğünü güvence altına almakla mükelleftir. TGS olarak bugüne kadar meslektaşlarımızın uğradığı her şiddette yanında olmayı kendimize görev bildik bugün de bu yüzden buradayız. Burada yapılmak istenen gazetecilerin görevlerini yapmamaları ve halka haber ulaştırmamalarıdır. Biz buna karşı mücadelemize devam edeceğiz.”

MA