TGS: Gazetecilik suç değil, meslektaşlarımızı serbest bırakın!

Ankara’da gazeteciler TGS’nin çağrısıyla Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yaparak adalet çağrısında bulundu.

HABER MERKEZİ – Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) tutuklanan ve gözaltına alınan gazeteciler için beş ayrı şehirde basın açıklaması yaptı. Ankara’da da gazeteciler Ankara Adliyesi önünde bir araya geldi. Gazeteciler adil yargı süreci ve tutuklu gazetecilerin serbest bırakılmasını talep etti.

Ankara Adliyesi önünde TGS’nin çağrısıyla “Gazetecilik suç değildir” pankartı arkasında bir araya gelen gazeteciler, “Susmayacağız, yazacağız”, İcazetli gazeteci olmayacağız” yazılı dövizler taşıdı.

Açıklamaya İHD yöneticileri, Çağdaş Gazeteciler Derneği yöneticileri ile CHP Milletvekilleri Atila Sertel, Ali Öztunç, Kani Beko, Kadim Durmaz, Candan Yüceer, Aydın Özer, Çetin Osman Budak ve HDP Milletvekilleri Abdullah Koç ile Ali Kenanoğlu da katılarak destek verdi.

TGS Ankara Şube Başkanı Esra Koçak, basın açıklamasında ilk olarak tutuklu gazeteciler, Yakın Doğu Haber Ajansı Yayın Yönetmeni Alptekin Dursunoğlu, Oda Tv Genel Yayın Yönetmeni Barış Pehlivan, Yeni Yaşam Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ferhat Çelik, Yeni Yaşam Gazetesi Yazıişleri Müdürü Aydın Keser, Oda Tv Sorumlu Haber Müdürü Barış Terkoğlu, YeniÇağ Gazetesi Yazarı Murat Ağırel, Oda Tv muhabiri Hülya Kılınç, Rudaw muhabiri Rawin Sterk’in serbest bırakılmasını talep etti.

15 günde 28  gazeteci gözaltına alındı 8’i tutuklandı

“Türkiye son 15 gün içinde yine gazeteci tutuklamaları ve yargılamalarıyla gündemde. Son 15 gün içerinde 28 meslektaşımız gözaltına alındı, 8’i tutuklandı” diyen Koçak, toplam tutuklu gazeteci sayısının 91’e ulaştığının altını çizdi. Dış politikadaki gelişmeler nedeniyle gazetecilerin hedef haline getirildiğine vurgu yapan Koçak, “Türkiye toplumuna gerçekleri ulaştırmak dışında bir şey yapmayan gazeteciler suçlu, hatta hain ilan edilmekteler. Gazetecilik kamu çıkarlarını korumak için yapılan bir meslektir. Gazetecilik yapmanın suç olmadığının altını çiziyoruz” diye konuştu.

“Adalet istiyoruz çünkü gazetecilik suç değil”

Gazetecilerin tarafsız yargılanması gerekliliğini belirten Koçak, “Son yaşadığımız tutuklamalarda da bir kez daha gördük ki yargı bağımsız hareket etmiyor. Telefonla çağrılsalar gelecek olan gazetecilerin evlerine baskınlar yapılarak gözaltına alınıyorlar, serbest bırakıldıkları suç iddiasından bir gün sonra tutuklanıyorlar. Mahkeme heyetinin bir gün içerisinde bulduğu yeni suç delillerini açıklaması gerekiyor” dedi.

Adalet Bakanına çağrı yapan Koçak, tutuklu gazetecilerin bir an önce serbest bırakılmasını talep etti. Koçak, “Hukuk ve adalet, bir gün herkes için gerekli olacaktır” dedi.

Gazeteci kökenli CHP Milletvekili Atilla Sertel de yatığı konuşmada, “Ergenekon davalarında gazetecileri tutuklamışlardı ve sonrasında beraat ettiler. Fethullahçılar yüzünden zindanda ömürlerini harcayan arkadaşlarımıza bir takım kesimler tarafından yeniden tutuklanıyorlar. Hukuk bağımsızlığına kavuşana kadar gazeteciler seslerini yükseltmeye devam edecek. Arkadaşlarımız derhal serbest bırakılmalıdır.

HDP Ağrı Milletvekili Abdullah Koç da, “Son yaşananlarda gösteriyor ki anayasal olan haber alma özgürlüğü Türkiye’de kısıtlanmaktadır. Türkiye baskı rejimiyle karşı karşıya. Bunun üstesinden gelebilmenin en önemli ayağı haber alma özgürlüğüdür. Anayasanın çiğnendiğini haykırmak istiyoruz. Gazetecilerin yanında olmaya devam edeceğiz. Derhal tutuklanan arkadaşlarımızın serbest bırakılmasını talep ediyoruz” dedi.