TGS: Örgütlü mücadele geri adım attırdı; sarı basın kartları yeniden kullanımda

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı geçtiğimiz hafta hukuk tanımaz bir karara imza atarak birçok gazetecinin basın kartını iptal etti. Aralarında ağırlıkla Evrensel, BirGün, Cumhuriyet gazetelerinin bulunduğu yüzlerce gazetecinin kartları bugün yeniden kullanıma sokuldu.

Kamuoyunda oluşan tepkiler sonrası Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) girişimlerde bulundu. Bugün TGS yöneticileri üyelerine kartlarının yeniden kullanıma alındığını duyurdu. Duyurunun ardından sendika Ankara Şubesinden yazılı açıklama yapıldı.

Yapılan açıklama şöyle;
Meslektaşlarımızı görevlerini yapamaz duruma getirdi. Kartları iptal olan meslektaşlarımız meclise, bakanlıklara, adliyelere giremedi, haber takibi yapamadı.
Ancak İletişim Başkanlığı kamuoyundan gelen tepkiler üzerine geri adım atarak iptal ettiği Sarı Basın Kartlarını yeniden kullanıma açtı. Görünen o ki İletişim Başkanlığı yaptığı hatadan dönme yolunu seçti.
Meslektaşlarımızın yaşadıkları bu mağduriyeti giderme yolunu seçen İletişim Başkanlığına tekrar bir çağrıda bulunarak bir yıldır hiçbir gerekçe gösterilmeden verilmeyen turkuaz kartlarını da bir an önce vermeye çağırıyoruz.
Tüm üyelerimizi ve meslektaşlarımızı bu çağrımıza destek olmaya davet ediyoruz.