TGS’den Cumhuriyet’e: Gazetenin savunduğu değerlerle tutarlı olun, üyemiz geri alınsın!

Ozan Çepni

HABER MERKEZİ – Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosunda çalışan Gazeteci Ozan Çepni işten çıkarıldı.
İşten çıkarıldığını sosyal medyadan duyuran Çepni’ye gazetenin okurları ve çok gazeteci dayanışma mesajı paylaşarak işten atılmasına tepki gösterdi. Türkiye Gazeteciler Sendikası da (TGS) açıklama yaparak, “Üyemiz geri alınsın” dedi.

Cumhuriyet Gazetesinde yönetim değişikliği sonrası adeta kıyıma dönüşen işten çıkarmaların son örneği gazetede önemli haberlere imza atan Ozan Çepni oldu. Çepni, işten çıkarıldığını Twitter’dan, “Kovuldum!” diyerek paylaştı.

TGS: Tutarlı olmaya davet ediyoruz

TGS de Çepni için açıklama yaparak üyelerinin işe geri alınmasını talep etti. Açıklamada işten çıkarılmaya ilişkin, “Üyemiz Ozan Çepni’nin işine son verildiğini üzülerek kamuoyuna duyurmak istiyoruz. 5 yıldır Cumhuriyet Gazetesi için emek veren Çepni’ye haklı bir sebep gösterilmeden yapılan bu işten atma hukuksuzdur ve asla kabul edilemez. Cumhuriyet gazetesi gazeteciler için bir okuldur. Ancak ne yazık ki gazete, son dönemde haksız işten atmalar ile gündeme gelmektedir. Emeğin savunucusu olması gereken Cumhuriyet’in son dönemde kendi çalışanlarını bir bir işten atma yoluna gitmesi dikkat çekicidir. Gazeteyi, savunduğu değerler ile tutarlı bir çalışan politikası uygulamaya davet ediyoruz” denildi.

Açıklamada son olarak, Cumhuriyet yönetimini işten atmalara son vermeye ve biran önce bu yanlıştan dönülmesine ve haksız yere işten atılan Çepni’nin işe geri alınması istendi.