TGS’den tutuklu gazetecilere kitap

TGS Kadın ve LGBTİ Komisyonu üyeleri, Bakırköy Kadın Cezaevi önünde mesleklerini yaptıkları için 85 gazetecinin tutuklandığına dikkat çekti.

Grup, cezaevlerindeki kitap eksiğine karşı gazetecilere kitap gönderdi.

Fotoğraf: MA

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Kadın ve LGBTİ Komisyonu üyeleri, tutuklu gazetecilerle dayanışma amacıyla İstanbul Bakırköy Kadın Kapalı Cezaevi önünde bir araya geldi. Grup, “Özgür basın, özgür toplum” ve “Gazetecilik suç değil” dövizlerini taşıdı.

Mezopotamya Haber Ajansı’nın geçtiği bilgilere göre; grup adına konuşan TGS Şube Başkanı Banu Tuna, tutuklu gazetecilerin yaptıkları haberler gerekçe gösterilerek tutuklandığına dikkat çekti.

Tuna, “Bakırköy, Silivri, Şakran, Sincan, Tarsus, Metris, Kandıra, Elbistan, Antep, Kütahya, Balıkesir cezaevlerinde, mesleklerini yaptıkları için özgürlükleri elinden alınmış 85 gazeteci var. ‘Örgüt üyesi oldukları’, ‘Anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs ettikleri’, ‘Cumhurbaşkanına hakaret ettikleri’, ‘Halkı isyana teşvik ettikleri’ iddia ediliyor.” dedi.

‘Eser’in haberleri suç gösterildi’

Mezopotamya Haber Ajansı (MA) muhabiri Sadiye Eser’in 3 Aralık 2019’da tutuklandığını hatırlatan Tuna, Eser’in takip ettiği eylem ve açıklamalarla ilgili yaptığı haberlerin iddianamede suç olarak gösterildiğini söyledi. Tuna, “Sadiye’yi kadın veya işçi eylemlerinde, nerede hak ihlali ile ilgili bir haber varsa orada görmeniz mümkündü.” dedi. Tuna, Eser’in dinlediği Kürtçe müziklerin de dosyasına eklendiğine dikkat çekti.

Cezaevlerine kitap gönderildi

Tutuklu meslektaşlarıyla dayanışma amacıyla kitap kampanyası başlattıklarını belirten Tuna, şöyle konuştu: “Sendikamız avukatları, meslektaşlarımızı cezaevlerinde ziyaret ediyorlar. O ziyaretler sırasında dile getirilen eksiklerden biri kitap ihtiyacıydı. Biz de Kadın ve LGBTİ Komisyonu olarak bir kitap kampanyası başlattık. Toplanan kitapları İstanbul, Ankara ve İzmir’de tutuklu bulunan meslektaşlarımıza ileteceğiz. Özgürlüklerine yeniden kavuşacakları güne kadar onları yalnız bırakmayacağız.”

Açıklamanın ardından grup, tutuklu kadın gazetecilere kitap gönderdi.