THY ve Pegasus koronavirüs nedeniyle İtalya seferlerini durdurdu

Koronavirüs salgını nedeniyle THY İtalya, Pegasus İtalya ve Irak seferlerini karşılıklı olarak durdurdu. ABD ek yasaklar koyarken, bu ay sonunda yapılması planlanan Arap Zirvesi ertelendi.

Türk Hava Yolları (THY), İtalya’ya yapılacak tüm seferlerini 1 Mart’tan itibaren iptal ettiğini duyurdu. THY Basın Müşavirliğinden yapılan açıklamaya göre, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki artış nedeniyle İtalya’ya yapılacak tarifeli seferler, 1 Mart itibarıyla karşılıklı olarak durduruldu.

THY ve Pegasus seferlerini iptal etti.

Yolcular, uçuşları ile ilgili detaylı bilgiye “www.turkishairlines.com” sitesi üzerinden, çağrı merkezlerinden ya da yetkili satış ofislerinden ulaşabilecek.

Pegasus’tan yapılan açıklamada da, “Korona virüsü nedeniyle Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan talimat doğrultusunda, 1-16 Mart 2020 tarihleri arasında İtalya ve Irak’a yapılacak tüm uçuşlar karşılıklı olarak iptal edilmiştir” denildi.

Açıklamada, bilet değişiklik veya iade işlemlerininin “www.flypgs.com”, mobil uygulamalar ve “0850 250 67 02” numaralı çağrı merkezinden yapılabileceği belirtildi.

ABD’den İran, İtalya ve Güney Kore’ye ek seyahat yasağı

ABD’de Trump yönetimi, koronavirüs sebebiyle İran, İtalya ve Güney Kore’ye yönelik ek seyahat yasakları getirdiğini duyurdu.

Beyaz Saray’da sağlık yetkilileri ile düzenlediği basın toplantısında konuşan Başkan Yardımcısı Mike Pence, Trump’ın son 14 günde İran’a seyahat eden yabancı uyruklu vatandaşların ABD’ye girişini yasakladığını açıkladı.

Pence, İran vatandaşlarına zaten seyahat yasağı uyguladıklarını hatırlatarak, ABD Dışişleri Bakanlığının, Güney Kore ve İtalya’daki belli bölgelere yönelik seyahat uyarısını da en üst seviye olan 4’e çıkardıklarını belirtti.

İtalya ve Güney Kore devleti temsilcileri ile bu ülkelerden ABD’ye gelen kişilerin sağlık taraması konusunda temas halinde bulunduklarını belirten Pence, “Amerikalıları, İtalya ve Güney Kore’de özellikle belli bölgelere seyahat etmemeleri uyarısında bulunuyoruz” diye konuştu.

Şubat ayı başında ABD Sağlık Bakanı Alex Azar, Amerika’da ”kamu sağlığı acil durumu” ilan ederek, son 14 günde Çin’i ziyaret etmiş yabancı ülke vatandaşlarına ABD’ye seyahat yasağı getirildiğini ve yeni tip koronavirüs taşıma riski olan yabancı uyruklu vatandaşların ülkeye girişinin geçici olarak askıya alındığını bildirmişti.

Arap Birliği zirvesi ertelendi

Arap Birliği, Cezayir’de mart ayının sonunda düzenlenmesi planlanan zirvenin yeni tip koronavirüs salgını sebebiyle ertelendiğini duyurdu.

Cezayir Dışişleri Bakanı Sabri Bukadum, Arap Birliği Genel Sekreteri Ahmed Ebu Gayt ile düzenlediği basın toplantısında, sağlık alanındaki küresel bazda yeni oluşan koşullar nedeniyle Arap Birliği zirvesinin daha uygun bir tarihte yapılmasına karar verildiğini söyledi.

Bukadum, zirve başkanlığını yapacak Cezayir Cumhurbaşkanı Abdulmecid Tebbun’un, Arap Birliği Genel Sekreterliğiyle koordinasyon halinde zirve için yeni bir tarih belirleyeceğini ifade etti.

Ebu Gayt ise zirvenin en geç haziran ayının ortasına kadar erteleneceğini dile getirdi. AA