TİHV, İstanbul Sözleşmesi’ni infografik ile anlattı

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), İstanbul Sözleşmesi’nin önemini infografik ve video çalışmasıyla anlattı.

“İstanbul Sözleşmesinden vazgeçmiyoruz” mesajının yer aldığı çalışmada, son 10 ayda İstanbul Sözleşmesi’ne sahip çıkan kadınlara yönelik işkence, kötü muamele ve cezalara dikkat çekildi.

TİHV, Cumhurbaşkanlığı kararıyla Türkiye’nin imzasını çektiği Kadınlara Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesi’ne” (İstanbul Sözleşmesi) ilişkin bir infografik ve video çalışması hazırladı.

Hrant Dink Vakfı Hibe Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan çalışmada, Türkiye’de kadına yönelik şiddetin bugünkü durumu ve İstanbul Sözleşmesi’nin bu şiddeti önlemedeki önemi vurgulandı.

Son 10 yılda en az 2727 kadın öldürüldü

Son 10 yılda Türkiye’de en az 2 bin 727 kadının toplumsal cinsiyet ayrımcılığına dayalı şiddet nedeniyle hayatını kaybettiğine vurgu yapılan çalışmada, İstanbul Sözleşmesi’nin etkin uygulanması gerektiği belirtilerek “İstanbul Sözleşmesinden Vazgeçmiyoruz” denildi. 

‘Sen misin İstanbul Sözleşmesi’ni savunan’ pratiği

Yapılan infografik çalışmada yıllara dağılan kadın cinayetleri yer alırken son 10 ayda İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararına ilişkin kadınların tepkileri ve karşı karşıya kaldıkları kötü muamele, işkence ve engellemelere şu şekilde sıralandı:

  • 8 eyleme müdahale edildi.
  • 2 eylem engellendi.
  • 75 kişi işkence, kötü muamele ile gözaltına alındı.
  • 4 kişi polis müdahalesi nedeniyle yaralandı.
  • Mersin’de İstanbul Sözleşmesine ilişkin eylemlere katıldıkları gerekçesiyle 18 kişiye Kabahatler Kanunu gerekçe gösterilerek 3 bin 150’şer TL para cezası kesildi.
  • 2 ilde ve 4 ilçede siyasi partilerin binalarına astıkları İstanbul Sözleşmesi pankartları polis tarafından indirildi.
  • Denizli’de İstanbul Sözleşmesi eylemine katıldıkları gerekçesiyle 4 İranlı mülteci “Kamu düzenini bozmak” iddiasıyla gözaltına alındı ve haklarında sınır dışı etme kararı verildi.

Söz konusu infografik ve video çalışması TİHV’in internet adresinden izlenebilir.

Yeni1Mecra