TİHV ve İHD: İsrail polisinin zulmünü kınıyoruz

TİHV ve İHD, yaptıkları ortak açıklamada, İsrail polisinin Filistinlilere yönelik zulmünü kınadı.

Açıklamada, İsrail devleti, Filistinlilere yönelik şiddeti ve yerinden etmeleri durdurmaya, her türlü ayrımcılığa son vererek insan haklarına saygılı olmaya çağrıldı.

Fotoğraf: Gazze – Mustafa Hassona/AA

Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) ve İnsan Hakları Derneği (İHD), yaptıkları ortak açıklamada, İsrail devletinin Filistin topraklarına ve halkına yönelik uyguladığı sistematik şiddet ve saldırılara dikkat çekti. Filistinlilerin binlerce yıldır yaşadıkları topraklardan zorla çıkarılıp, yerlerine evrensel insan hakları değerlerine ve uluslararası hukuka aykırı bir şekilde İsrailli yerleşimciler yerleştirildiğine vurgu yapılan açıklamada, “Bunun en son örneği, geçen hafta Doğu Kudüs’teki Şeyh Cerrah Mahallesi’nin Filistinli sakinlerinin tahliyesi kararı oldu.” denildi.

‘İsrail polisinin zulmünü kınıyoruz’

Filistinlilere yönelik sürdürülen bu tür taciz ve saldırı dalgasının Doğu Kudüs’ün İsrail tarafından işgalinin yıl dönümünde polisin Mescid-i Aksa’da nöbet tutan Filistinlilere göz yaşartıcı kimyasal ajanlar, plastik mermi ve ses bombası kullanarak yaptığı müdahaleyle yeni bir boyut kazandığına işaret edilen açıklamada, “İsrail polisinin yüzlerce kişinin yaralanmasına yol açan bu zulmünü kınıyor, yaralılara acil şifalar diliyoruz.” diye kaydedildi.

‘Gazze Şeridine yönelik abluka derhal sonlandırılmalı’

Bugüne değin yaşanan acı tecrübeler, İsrail devletinin sürdürdüğü işgal ve saldırı politikalarının hiçbir şekilde barışa ve Ortadoğu halklarına hizmet etmediğini açıkça gösterdiğine vurgu yapılan açıklamanın devamında şu ifadeler yer aldı:

“Bu nedenle İsrail devletini Filistinlilere yönelik şiddeti ve yerinden etmeleri durdurmaya, her türlü ayrımcılığa son vererek insan haklarına saygılı olmaya, 1967 yılındaki sınırları esas alan iki devletli çözüm için adım atmaya davet ediyoruz. İlk adım olarak da, bugünlerde yeniden başlatılan Gazze Şeridi bölgesine yönelik saldırılar ve tam kapatma/abluka uygulamaları derhal sonlandırılmalıdır.

Başta Birleşmiş Milletler (BM) olmak üzere uluslararası toplumu da Filistin halkına yönelik zulme karşı etkin ve samimi tutum almaya, barış ve adaleti tesis etmeye çağırıyoruz.”