TİHV ve İHD: Öğrenciler derhal serbest bırakılsın

Boğaziçili öğrencilerin işkence edilerek gözaltına alınmasının insan haklarına aykırı olduğunu belirten TİHV ve İHD, öğrencilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu.

İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) İstanbul şubeleri, gözaltına alınan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, Boğaziçi Üniversitesi öğrenci ve akademisyenlerinin baskı, gözaltı, karalama, iftira ve 2 öğrencinin hukuka aykırı bir yöntemle tutuklanmasının kişisel hakları engellemek olduğuna dikkat çekildi.

‘159 öğrenci işkence edilerek gözaltına alındı’

Açıklamada, üniversitelere, öğrencilere ve anayasal demokratik haklara yönelik baskılara derhal son verilmesi istendi. İstanbul Valiliği’nin, 5 Ocak’ta ilan edilen Sarıyer ve Beşiktaş ilçeleri ve çevresindeki yasağı hatırlatılmasının ardından 159 öğrencinin işkence edilerek gözaltına alındığına dikkat çekilen açıklamada, bunun insan haklarına, Anayasa’ya ve uluslararası sözleşmelere aykırı olduğu ifade edildi. 

Tutuklanan ve gözaltında tutulan öğrencilerin derhal serbest bırakılması çağrısının yer aldığı açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Devleti yönetenleri hukuka ve insan haklarına uygun davranmaya, halkı kutuplaştıracak ve düşmanlaştıracak politikalardan vazgeçmeye, öğrencilerin haklı itirazları doğrultusunda YÖK kanunu ve üniversitelerin özerkliğine aykırı uygulamaların sonlandırılması noktasında adım atmaya, öğrenciler ve üniversiteler üzerinde kurulan baskıya son vermeye çağırıyoruz.” 

MA – İSTANBUL