TİHV’den ‘Salgın Sonrası Dönemde İnsan Hakları Gündemi’ sempozyumu

Türkiye İnsan Hakları Vakfı’nın (TİHV), 20-23 mayıs tarihleri arasında düzenleyeceği uluslararası sempozyumla, salgının insan hakları alanına yansımaları ele alınacak.

TİHV, salgın süreci ve sonrasında insan haklarının geleceğinin tartışılacağı uluslararası bir çevrimiçi sempozyum düzenliyor. Sempozyum, 20-23 Mayıs tarihleri arasında “Salgın Sonrası Dönemde İnsan Hakları Gündemi” başlığıyla gerçekleştirilecek. Çevrimiçi gerçekleştirilecek sempozyumda, salgın sonrası dönem, yaşam hakkından ekonomik ve kültürel haklara, sağlık hakkından dijitalleşmeye kadar geniş bir çerçevede ele alınacak.

Türkiye ve dünyadan önemli isimler konuşacak

Çalışmalarında Avrupa ırkçılığı, sınır kavramı, şiddet, kimlik ve özgürleşme gibi soruları ele alan, çeşitli kitapları Türkçe’ye de çevrilen Étienne Balibar, Doğu Hindistan’da mülksüzleştirme ve tarım krizinin kadınlara etkileri üzerine kitaplarıyla tanınan feminist aktivist ve yazar Ranjana Padhi, yakın zamanda “#İnsanHakları: Adalet Taleplerinin Uygulamadaki Siyaseti ve Teknolojileri” çalışmasıyla gündeme gelen Ronald Niezen sempozyumda konuşacak isimler arasında.

Paris Saint Denis Üniversitesi Siyaset Bilimi Bölümü’nde sosyoloji profesörü ve Toplumsal Cinsiyet Çalışmaları Bölümü’nün eş başkanı olan Warren Montag da sempozyuma katılacak.

Sempozyum Türkiye’den de insan hakları alanında çalışan Ahmet İnsel, Nilgün Toker, Feride Aksu Tanık, Aslı Osman, Zeynep Gambetti, Gaye Boralıoğlu, Tarık Beyhan ve Türkcan Baykal gibi önemli isimleri de bir araya getiriyor.

Sempozyumda iki oturum ise, TİHV Akademi İnsan Hakları Araştırmaları Programı kapsamında yapılan çalışmalara dair sunumlara ayrılacak. Çevrimiçi ortamda Türkçe ve İngilizce olarak gerçekleştirecek sempozyumun programına ve ayrıntılarına https://sempozyum.tihvakademi.org  adresinden ulaşabilir.

Yeni1Mecra