Timtik ve Ünsal için zaman azalıyor, durum kritik!

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), Ebru Timtik’in gözetim altında tutulduğu Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde eylemlerini sürdürdü.

Çağdaş Hukukçular Derneği eylemlerini sürdürüyor

ÇHD Genel Sekreteri Nesrin Tuba Aslan, tek amaçlarının Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal’ı yaşatmak olduğunu belirtti.

Çok sayıda  kişinin katıldığı eylemde “Adalet sağlansın, Ebru ve Aytaç yaşasın” pankartı açan avukatlar, üzerinde ölüm orucundaki meslektaşlarının fotoğraflarının bulunduğu dövizler taşındı.  

‘Tek amacımız yaşatmak’

Eylemde konuşan Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) Genel Sekreteri Nesrin Tuba Aslan, tek amaçlarının Timtik ve Ünsal’ı yaşatmak olduğunu söyledi.  

ATK raporuna rağmen avukatların tahliye edilmeyip hastaneye getirilmelerinin kabul edilemez olduğunu belirten Aslan, hastane yönetiminin 10 gün önce eylemdeki avukatlara rızaları dışında tıbbi bir müdahalede bulunamayacaklarına dair İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne rapor gönderdikleri bilgisini paylaştı. 

Aslan, “Ancak İl Müdürlüğü bu raporu her nedense mümkün olduğunca zamana yayarak, yavaşlatarak, görevini kötüye kullanarak ve suiistimal ederek mahkemeye göndermeyi geciktirmiştir” dedi. 

‘Zamanımız kalmadı’

Raporda, hekimlerin Timtik ve Ünsal’ın rızaları dışında meslek etik kuralları ve uluslararası sözleşmeler gereğince tıbbı bir müdahalede bulunmayacaklarına dair kapsamlı bir sunum yaptıklarını ifade edildi

Aytaç Ünsal – Ebru Timtik

Aslan: “Hekimler bir şey yapmayacaklarını söylüyorlar. Biz de raporla ilgili değerlendirmemizi ve Türk Tabipler Birliği’nin (TTB) Timtik ve Ünsal’ın hastanede kaldıkları sürece sağlıklarının daha bozulduğuna dair bilimsel mütalaasını mahkemeye sunduk.” dedi.

‘İki avukatın canı üzerinden intikam alınıyor’

Her iki ismin adalet taleplerine ‘hayır’ denildiği için bedenleri ile mücadele ettiklerini söyleyen Balıkaya, “Bizler bu süreçte bu hale gelmemesi için her türlü mücadeleyi yürüttük. Burada aynı zamanda bir yaşam mücadelesi veriliyor.” dedi.

Kaynak: MA