Timtik ve Ünsal’ın tahliye talebi reddedildi

Adli Tıp Kurumu’nun (ATK) ölüm orucundaki avukatlar Ebru Timtik ve Aytaç Ünsal ile ilgili verdiği “hapishanede kalamaz” raporunun ardından yapılan tahliye talebi reddedildi.

Avukat Aytaç Ünsal – Avukat Ebru Timtik

Avukat Ebru Timtik 210’uncu, avukat Aytaç Ünsal ise 179’uncu gününde ölüm orucunu sürdürüyor. Adil yargılanma talebiyle tutuklu bulundukları cezaevinde ölüm orucuna devam eden Timtik ile Ünsal hakkında İstanbul Adli Tıp Kurumu (ATK) rapor hazırladı. Raporda, “hapishanede kalamaz” denildi.

Rapor üzerine avukatlar, Timtik ve Ünsal’ın tahliye edilmesi talebiyle İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ne başvuru yaptı. Mahkeme, tahliye talebini reddederek, “tedavi için hastanede tutukluluk halinin devamı” kararı verdi.

‘Bu açıkça zorla müdahale kararıdır’

Mahkemenin kararına ilişkin Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD), twitter hesabından paylaşımda bulundu. ÇHD, şunları ifade etti:

“Derneğimiz üyesi Av. Ebru Timtik ve Av. Aytaç Ünsal ATK’nin ‘hapishanede kalamaz’ raporuna rağmen tahliye edilmedi. Mahkeme verdiği kararda ‘tedavi için hastanede tutukluluk halinin devamı’ dese de bu, açıkça zorla müdahale kararıdır. Zorla müdahale cinayettir, suçtur!”